PŘEHLEDNĚ: Roušky na zastávkách, zavřené školy a restaurace. Podívejte se, jaká opatření schválila vláda

Na pondělní tiskové konferenci představila vláda zpřísněná epidemická opatření, která mají zpomalit šíření koronaviru v Česku. Zatímco rozšíření povinného nošení roušek je v platnosti již od úterý 13. října, další představené restrikce začínají platit až od středy 14. října. Kromě nošení roušek, provozu restaurací nebo výuky ve školách se opatření dotýkají i veřejného shromažďování či pití alkoholu.

Praha (Aktualizováno: 11:18 13. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roušky je od úterý povinné nosit i na nástupištích zastávkách a čekárnách hromadné dopravy | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Opatření se koncentrují do dvou dominantních oblastí. Jsou nepříjemná a mají dopad. Vidíme, že narůstající trend má parametry některých zemí, kde došlo k tomu, že se zavedla plošná opatření, jako Izrael nebo Velká Británie. Musíme to udělat, už nemáme jinou šanci,“ uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) pondělí představení restrikcí. Jejich cílem je kromě zmírnění tlaku na zdravotnický systém i snížení reprodukčního čísla.

Představená opatření podle vládního oznámení budou platit do konce nouzového stavu, který je stanoven na 3. listopadu. Pokud však zmíněné reprodukční číslo za týden klesne k hodnotě 0,8, budou podle Prymuly omezení zmírněna.

Jaká opatření tedy schválila vláda a vešla nebo vejdou v platnost?

Rozšíření nošení roušek

Již od úterý 13. října platí podle nových nařízení ministerstva zdravotnictví povinnost nošení roušek na zastávkách, nástupištích či čekárnách veřejné hromadné dopravy. Šéf resortu Roman Prymula změnu vysvětlil tím, že se na těchto místech často shlukuje i sto lidí a je tak třeba se chránit. Nošení roušek i nadále platí ve vnitřních veřejných prostorách i uvnitř hromadné dopravy.

Zavřou se restaurace i školy. Vláda představila nová opatření proti koronaviru

Číst článek

Distanční výuka

Středou bude také přerušena prezenční výuka na drtivé většině stupňů českého školství. Distanční vyučování se tak bude kromě vysokých, středních a vyšších odborných škol týkat i obou stupňů základních škol, otevřené zůstanou pouze školky. Zakázáno je konání škol v přírodě a zavřené budou i školní družiny či školské kluby. Studenti, kteří bydlí na vysokoškolských kolejích, nemusí podle středečního prohlášení ministra školství Roberta Plagy (za ANO) své ubytování opouštět, ačkoli to zároveň doporučuje. Výjimky již předem povolily na kolejích zůstat těm, kteří vykonávají praxi či mají státem nařízenou pracovní povinnost.

V případě vysokoškolského studia je povolena osobní přítomnost studentů pouze u zkoušek, a to do deseti osob. Zákaz se nevztahuje pouze na studenty všeobecného lékařství, zubního lékařství a farmacie. Přibližně 2400 mediků studujících ve čtvrtých a pátých ročnících pak bude k dispozici nemocnicím.

Stát zároveň zajistí péči o děti pracovníku integrovaného záchranného systému, lékaře, zdravotní sestry či pracovníky v sociálních službách. Ošetřovné pro rodiče dětí do 10 let pak podle prohlášení vlády zůstane na 60 procentech s minimem 400 korun denně.

Školy by se podle Plagy měly znovu otevřít 2. listopadu, tedy po prodloužených podzimních prázdninách, jejichž termín je stanoven na 26. až 30. října.

Špatná komunikace, absence podpory, absolutní nesoudnost. Opozice reaguje na nové kroky vlády

Číst článek

Shromažďování maximálně 6 osob

Od středy 14. října také vchází v platnost omezení veřejného shromažďování, jehož limit je nově stanoven na 6 osob. Výjimku mají rodiny či veřejná zasedání, například zastupitelstev či politických stran. Omezení se vztahuje i na sportovní aktivity či kulturní akce.

Uzavření barů, restaurací a klubů

Resktrikce se však výrazně dotknou i pohostinství – restaurace, bary a kluby musí od středy dočasně přerušit provoz. Dovolený je pouze výdej jídla a pití přes výdejní okénko, ovšem i ten je omezen do 20.00. Výjimku z tohoto opatření mají pouze hotelové restaurace. I ty však mohou být návštěvníkům otevřeny také jen do 20.00.

„Restaurace jsme uzavřeli zejména kvůli různým eventům, po kterých vznikaly klastry,“ vysvětlil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Prymula (za ANO).

Úzce spojený je s tímto opatřením i zákaz konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích. Opatření má vést k tomu, aby se lidé před podniky dále nesdružovali, dodal Prymula.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme