Místo vody jen tráva a bahno. Kvůli suchému počasí je přehrada Pastviny téměř prázdná

Přestože v několika posledních dnech párkrát zapršelo, je podle meteorologů pořád velké sucho. A vidět je to i na stavu rybníků a nádrží. Například v pastvinské přehradě na Pardubicku chybí skoro 80 procent vody.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrada Pastviny je téměř úplně bez vody | Foto: Josef Ženatý | Zdroj: Český rozhlas

Hladina vody klesla o přibližně deset metrů a odhalila tak břehy, které byly dlouhá léta pod vodou.

„Jsme na návodní straně hráze, takzvaném ochranném pásmu. Protože je voda zakleslá, tak koruna hráze, což je silnice, která vede po přehradě, je vysoko,“ říká Českému rozhlasu Pardubice hrázný Zdeněk Dvořák.

„Prostor nádrže je rozdělen na části. Nejvrchnější částí je ochranný prostor, který stále musí být prázdný. Pak je takzvaný zásobní prostor, ve kterém se hospodaří běžně během roku a využívá se ke dvěma hlavním účelům na této přehradě – na nadlepšování vody v řece v suchém období, což je tento rok, a pro výrobu elektrické energie,“ dodává.

Vody je na Pastvinách málo, protože se nadlepšoval tok Divoké Orlice. Zjednodušeně řečeno celé léto vodohospodáři z nádrže vypouštěli více vody, než kolik do ní přitékalo.

Stačí jeden deštivý víkend

Kolem hráze je úbytek vody patrný. Zřetelnější je ale v horní části přehrady. „Vzdutí hladiny od hráze máme víc než pět kilometrů. Výš po toku je úbytek vody zřetelnější,“ doplňuje hrázný.

Česko na podzim zažívá druhý vrchol období sucha. Nejhorší situace panuje v Polabí

Číst článek

Proti toku Divoké Orlice je kolem části obce Lhotka vidět dno, které normálně bývá několik metrů pod vodou.

U mol a břehů jsou na několikametrových řetězech přivázané lodě, které normálně bývají na vodě. Teď jsou na suchu. U dalšího mola je vidět, že za normálních okolností u něj voda bývá zhruba v metrové výšce, ale nyní je to od mola k vodě zhruba 30 metrů. Vyschlé dno je pokryté zelenou trávou a ztvrdlým bahnem.

Podle hrázného není stávající situace s nedostatkem vody běžná, ale stává se to. „Tak jako na Divoké Orlici v historii proběhlo několik katastrofických povodní, které také nejsou běžné, tak proběhla i suchá období. Od roku 1938, kdy byla přehrada postavena, jsme s hladinou v nádrži byli níže v letech 1982, 1983, a pak bylo velké sucho v roce 1992.“

Aby se hladina dostala zpět na obvyklou výšku, může být podle hrázného otázka jednoho deštivého víkendu. „Před třemi roky bylo podobné sucho jako letos. Přišla ale fronta, která byla podobná té, kterou meteorologové hlásí. První den jsme vystoupali o čtyři metry, druhý den o dva metry a následující den o další dva. Takže během tří dnů se deset chybějících metrů může doplnit, uzavírá Dvořák.

I když je pastvinská přehrada naplněná jenom z dvaceti procent, pořád je u hráze hloubka více než 15 metrů.

Josef Ženatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme