Hazard na přejezdu v Řeporyjích: ženy vedoucí děti přes koleje nespáchaly podle policie trestný čin

Trojice žen, která začátkem února převáděla skupinu dětí přes železniční přejezd v Řeporyjích, nespáchala trestný čin. Policie případ uzavřela s tím, že mohlo jít o přestupek. Serveru iROZHLAS.cz to v pátek řekl mluvčí pražských policistů Jan Rybanský. Ženy vedly děti přes přejezd v momentě, kdy svítilo červené výstražné světlo a byly spuštěné závory. Situaci zachytilo video, na které upozornil starosta Pavel Novotný z ODS.

Praha (Aktualizováno: 12:18 28. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vyhodnocením kamerových záznamů a výslechem svědků kriminalisté došli k závěru, že nebyly naplněny znaky skutkové podstaty jakéhokoli trestného činu, které by opravňovaly zahájit trestní stíhání konkrétních osob,“ sdělil v pátek mluvčí pražských policistů Jan Rybanský.

Policisté našli ženy, které převedly děti přes přejezd v Řeporyjích. Podezírají je z obecného ohrožení

Číst článek

„Z tohoto důvodu a po konzultaci s dozorujícím státním zástupcem byla celá věc předána příslušnému státnímu orgánu k dořešení. V tuto chvíli je tak událost vedena jako podezření ze spáchání přestupku v dopravě,“ dodal.

Takové přestupky v dopravě řeší podle Rybanského Magistrát hlavního města Prahy. Mluvčí magistrátu Vít Hofman pro server Lidovky.cz uvedl, že v případě porušení zákona o silničním provozu by byla ženám uložena pokuta ve výši od 1 500 do 2 500 korun.

Policisté případ původně prověřovali pro podezření z trestného činu obecné ohrožení, za což může hrozit v nejhorším případě až osm let vězení.

Video zachytí situaci na řeporyjském přejezdu, kde ve středu kolem poledne začnou blikat červená výstražná světla, sklopí se závory a auta okolo zastaví. Následně přichází skupinka tří dospělých žen a asi třinácti malých dětí, která bez ohledu na výstrahu přejezd přebíhá a míří k železniční stanici.

„U přejezdu vidím šílené výjevy, hrozné věci, ale tohle jsem ještě neviděl,“ komentoval situaci již dříve řeporyjský starosta Pavel Novotný z ODS, který na video pořadu Extrémní starosta z MALL.TV upozornil na svých sociálních sítích.

Přecházení přejezdů

České dráhy prověřovaly také informaci, zda někdo z jejich zaměstnanců dal ženám pokyn, že mohou železniční přejezd s dětmi bezpečně přejít. Strojvedoucí ani vlakvedoucí to ale neudělali. „Z našeho interního šetření vyplývá, že žádný ze zaměstnanců Českých drah ženy k přecházení přes přejezd nevybízel,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

A Správa železnic nemá v této stanici žádného svého zaměstnance. „Není tam výpravčí ani nikdo ze zaměstnanců Správy železnic,“ uvedl mluvčí Marek Illiaš.

Případ sledovala také České školní inspekce, podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala ale nešlo o veřejnou školu či školku. „Dostali jsme od Policie České republiky informaci, že nejde o školské zařízení nebo školu, která by byla zapsána v rejstříku, není tedy v působnosti školského zákona,“ doplnil Zatloukal.

VIDEO: Ženy převáděly skupinu dětí přes přejezd kolem spuštěných závor. Případem se zabývá policie

Číst článek

Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal pro server iROZHLAS.cz již dříve popsal, jak by se měl chovat člověk u přejezdu, pokud vlak stojí ve stanici, a přesto stále svítí výstražná světla. „V momentě, kdy na přejezdu blikají červená světla a závory jsou dole, tak zákon jasně říká, že na tento přejezd se nesmí vstupovat,“ konstatoval Drápal.

Zmínil také možnost, kdy by podle něj bylo možné přejezd přejít či přejet. „Jediná možnost je, když by tam byla nějaká osoba, která by řídila tu dopravu – například při poruše přejezdu. Což se v tomhle případě nedělo,“ popsal.

Na tomto železničním přejezdu pak podle něj nedošlo od roku 2008 k žádné dopravní nehodě.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme