Přeji si, aby volba mého nástupce proběhla hladce, řekl Klaus

Už zítra by mohlo být jasnější, jestli vyřazení prezidentští kandidáti podají ústavní stížnost. Vladimír Dlouhý i Tomio Okamura se svými právníky studují rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Není tak jisté, jestli volba proběhne v termínu. Ústavní soud totiž nemá žádné lhůty. Podle prezidenta Václava Klause by však pozdržení klání nebyla tragédie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus přednesl na Pražském hradě novoroční projev

Prezident Václav Klaus přednesl na Pražském hradě novoroční projev | Zdroj: ČTK

Jak řekl v televizi Prima, přeje si ale, aby volba jeho nástupce proběhla hladce, nedala šanci ke sporům a soudům a aby vítěze všichni respektovali.

„Jestli bude prezident zvolen o týden, dva, tři, čtyři, pět týdnů později, myslím si, že by se nic šíleného nestalo. Neříkám to proto, abych dával nahrávky všem, kteří budou chtít prezidentskou volbu bortit a budou se snažit rozhodnutí oddalovat, určitě ne. Jenom abychom nepropadali panice,“ prohlásil Klaus.

„Druhá věc je, že bych si přál, aby byl zvolen někdo, kdo tuto funkci bude vykonávat kvalitně, komu půjde o naši zemi více než o sebe nebo některé jiné věci. Myslím si, že tam někdo, komu bych se nebál dát tento úřad, určitě je,“ dodal. Konkrétní ale nebyl.

Další vyřazená kandidátka, advokátka Klára Samková, už avizovala, že po Vánocích ústavní stížnost podá.

Ve hře o Hrad je teď devět zájemců – Jana Bobošíková, Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Táňa Fischerová, Vladimír Franz, Zuzana Roithová, Přemysl Sobotka, Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman.

Historicky první přímá prezidentská volba v Česku by se měla konat už za necelé čtyři týdny, 11. a 12. ledna 2013. Případné druhé kolo by následovalo 25. a 26. ledna.

Pravidla přímé volby se budou muset změnit

Některé procesní kroky v přímé volbě prezidenta se prý budou muset upravit. V České televizi to uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS. Sjednotit by se podle něj měl názor na vzorec výpočtu chybovosti hlasů.

„Dost pravděpodobně je potřeba vzoreček na spočítání chybovosti, pokud se bude dále provádět namátková kontrola, asi přepracovat tak, aby nebyly interpretační problémy,“ myslí si Blažek.

Samotná namátková kontrola prý může zůstat, protože i podle názoru senátu Nejvyššího správního soudu není prakticky nikdy možné provést úplnou kontrolu hlasů v petičníchh arších.

Marcela Hálová, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme