Přejmenování Letiště Praha má před sebou ještě několik překážek

V posledních dnech se rozhořela diskuze o tom, jak nejlépe uctít památku Václava Havla. Režisér Fero Fenič si myslí, že by si první český prezident zasloužil, aby se po něm jmenovalo ruzyňské letiště. Stejný názor sdílí téměř 67 tisíc lidí, kteří se už stihli podepsat pod internetovou petici. Ne všichni ale tomuto nápadu tleskají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Praha Ruzyně | Foto: Filip Jandourek

Bývalý prezidentův tajemník Vladimír Hanzel poukazuje na to, že Václav Havel létání bytostně nesnášel. „Letiště je ryze komerční podnik, a toto je přímo v rozporu s tím, co Havel dělal a činil, takže tam vidím ten hlavní rozpor,“ vysvětluje Hanzel.

Zároveň zdůrazňuje, že si petentů váží, ale považuje za vhodnější pojmenovat po Václavu Havlovi knihovnu nebo koncertní sál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek Petra Kořínka v Odpoledním Radiožurnálu

Fero Fenič si myslí, že je to na úrovni samospráv. „Tohle by měl být akt státu, kterým by potvrdil, že svůj návrh zákona o zásluhách Václava Havla o stát myslel vážně a podložil ho tímto konkrétním a jasným činem,“ uvedl Fenič.

Změna by vyžadovala registraci názvu na úřadu pro průmyslové vlastnictví a uvědomění mezinárodní asociace leteckých dopravců a dalších institucí. Rebranding by přišel na miliony korun.

„Pak by samozřejmě následovaly ty věci, které by viděl každý cestující, například změnit název pražského letiště přímo na budově terminálu Letiště Praha na třeba Letiště Václava Havla nebo Mezinárodní letiště Václava Havla. To by samozřejmě bylo ještě věcí diskuze, jaký by byl konkrétní název,“ popisuje Michaela Lagronová z Českého aeroholdingu.

Dodává, že hypotetická změna značky je na hlavním akcionáři, což je ministerstvo financí. Jeho šéfa Miroslava Kalouska hodlá Fenič s dalšími ministry oslovit před lednovým jednáním vlády.

ČTĚTE TAKÉ: Přejmenování Letiště Praha po Václavu Havlovi má i své odpůrce

„O programu jednání vlády rozhoduje premiér, nikoliv pan Fero Fenič. Závažná věc, která by měla zanechat odkaz pro příští generace, si zaslouží několikaměsíční diskuzi. Stachanovské rozhodnutí do 14 dnů, v tom nevidím prostě žádný smysl,“ vysvětlil Kalousek.

Dodal, že pokud z odborné diskuze vyjde přejmenování letiště jako nejlepší řešení, ministerstvo mu bránit nebude.

Návod, po jak dlouhé době je vhodné uctít památku zesnulého státníka právě tímto způsobem, nenajdeme ani v zahraničí. Letiště JFK v New Yorku získalo svůj název jen měsíc po smrti prezidenta Kennedyho, letiště Charlese de Gaulla až o několik let později.

Petr Kořínek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme