Přejmenování Letiště Praha po Václavu Havlovi má i své odpůrce

Přejmenovat, nebo nepřejmenovat – o tom se debatuje kolem uctění Václava Havla a názvu Letiště Praha. Internetová petice za přejmenování letiště má stále víc příznivců, ozval se ale bývalý blízký spolupracovník prezidenta s opačným názorem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Praha

Letiště Praha | Foto: Tomáš Adamec

Oním blízkým spolupracovníkem je někdejší osobní tajemník Václava Havla Vladimír Hanzel. Havel podle něj nesnášel létání, a Hanzel vidí jako další problém i to, že letiště je komerční záležitostí.

Bývalý prezidentův spolupracovník proto navrhuje, aby Havlovo jméno nesla některá z kulturních nebo vzdělávacích institucí - divadlo, knihovna, škola. Například Akademie múzických umění Václava Havla.

Zajímavý názor má ekonomický analytik Miroslav Motejlek, který zmiňuje absurditu situace, pokud by se o koupi Letiště Václava Havla v budoucnu zajímali Rusové.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném přejmenování pražského letiště po Václavu Havlovi mluvili v Dopoledním Radiožurnálu Pavel Polák a Petr Vavrouška

Přejmenování letiště prosazují signatáři petice, v jejichž čele je režisér Fero Fenič. A mezi těmi, kteří se podepsali, jsou například Zdeněk Svěrák, Jiří Bartoška, Hana Hegerová, Marta Kubišová, Marek Eben nebo Helena Třeštíková. Celkem petice dosud nasbírala přes 64 tisíce podpisů. A další přibývají.

„Nejde o přejmenování, jaká se tady děla v minulosti, jde o pojmenování; letiště žádné jméno nemá. A ve světě je přes 20 letišť, dokonce na nejvýznamnějších místech naší planety, která nesou jméno po významném člověku dané země. A myslím si, že jméno Václava Havla by bylo důležitým symbolem i pro nás,“ řekl včera Fenič v Ozvěnách dne.

Vznikla však i petice proti přejmenování Letiště Praha. I pod tou přibývají podpisy, ráno přesáhly počet tří tisíc.

Letiště spadá pod ministerstvo financí, šéf rezortu Miroslav Kalousek je ve vyjádřeních opatrný, sám tuto záležitost nechce rozhodnout. Hodlá otevřít širší diskuzi napříč politickým spektrem a organizacemi.

Vdovu po Václavu Havlovi - Dagmar - nicméně nápad potěšil. Potvrdila v televizi Prima Havlova tajemnice Sabina Tančevová. Výhrady proti přejmenování letiště nemá ani Havlova rodina.

Jména osobností nesou letiště po celém světě

Jen ve Spojených státech se jmenuje šest letišť po amerických prezidentech, například známé Kennedyho letiště v New Yorku. 'Své' letiště má ale i George Bush, Ronald Reagan, Gerald Ford, Abraham Lincoln a Theodore Roosevelt.

V Evropě je příkladem letiště Charlese de Gaulla v Paříži.

Letiště ale nenesou jen jména politiků. V britském Liverpoolu má letiště bývalý člen legendárních Beatles John Lennon.

V Polsku je letiště v Krakově pojmenováno po bývalém papeži Janu Pavlu II., ve Varšavě lidé létají z letiště hudebního skladatele Frederica Chopina. Gdaňsk má letiště bývalého prezidenta Lecha Walesy.

Jméno letiště po slavné osobnosti má i Česko. V Ostravě je letiště věnováno skladateli Leoši Janáčkovi.

Některá letiště ale své názvy i ztrácejí. Příkladem je Saddámovo mezinárodní letiště v iráckém Bagdádu. Po svržení Saddáma Hussajna a jeho režimu v roce 2003 se letiště jmenuje civilně - Bagdádské mezinárodní letiště.

Milan Kopp, Petr Vavrouška, Nikola Bojčev, Pavel Polák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme