Překvapení se nekoná, sněmovna se podle očekávání rozpustila

Sněmovna po více než tříhodinové debatě odhlasovala své rozpuštění. Pro bylo 140 poslanců, proti 7. Ke schválení návrhu bylo potřeba nejméně 120 hlasů. Podpořily ho hlavně ČSSD, TOP 09, KSČM a Věci veřejné. Rozpuštění ještě musí potvrdit prezident Miloš Zeman. Předčasné volby by se pak podle něj mohly konat v pátek 25. a sobotu 26. října. Neodkladná „zákonná opatření“ může zatím vydávat Senát na návrh vlády, nově zvolená sněmovna by je poté musela schválit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna si odhlasovala své rozpuštění. Pro bylo 140 poslanců, proti 7

Poslanecká sněmovna si odhlasovala své rozpuštění. Pro bylo 140 poslanců, proti 7 | Zdroj: ČTK

Většina stran rozpuštění sněmovny vítá, je to podle nich jediné řešení současné politické krize. ODS to tak nevidí.

Její poslanci proto na protest při hlasování opustili sál, jak předem avizovali.

Výjimkou byla šéfka dolní komory Miroslava Němcová, která hlasovala proti. Podle členky vedení poslaneckého klubu ODS Lenky Kohoutové strana o záměru Němcové věděla.

Ta si myslí, že volby současnou krizi nevyřeší. Sněmovna si prý měla vybrat náročnější cestu než své rozpuštění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Radiožurnálu byli předseda KSČM Vojtěch Filip a členka vedení poslaneckého klubu ODS Lenka Kohoutová

„Je chybou se rozpouštět za situace, kdy veškerou moc ve státě má nyní soustředěnu v rukou Miloš Zeman,“ vysvětlila.

ODS se obávala, že rozpuštěním sněmovny spadnou pod stůl klíčové zákony. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek tento argument odmítl.

„V legislativním procesu dnes žádné škody, které by byly neřešitelné, nehrozí, Situace je úplně standardní.“

Postoj ODS odsoudili i komunisté. „To byl jediný správný krok. To, že ODS utekla z boje, mě nepřekvapilo,“ svěřil se předseda strany Vojtěch Filip.


Poslední den ve sněmovně se nesl v duchu bilancování a také vzájemného obviňování. Závěrečnou příležitost postavit se za řečnický pult využili poslanci různě. Ne vždy ale našli posluchače.

„Dámy a pánové, s největší pravděpodobností je to poslední jednací den této sněmovny, možná bychom si mohli navzájem věnovat pozornost,“ musela Němcová ukáznit svoje kolegy z ODS.

Sněmovnu musí ještě rozpustit prezident. Pak vyhlásí termín voleb

Číst článek

Komunista Miroslav Opálka zase vyzýval k ukončení debaty. „Byl bych rád, kdybychom skončili s velkým řečněním a přistoupili k hlasování, neboť i veřejnost už je z nás velmi nervózní,“ upozornil.

Řečnilo se ale dál, a například Kateřina Klasnová z Věcí veřejných poté, co vyjmenovala úspěchy své strany, byla i sebekritická. „Věci veřejné přivedly do politiky bohužel lidi, kteří v ní neměli co dělat,“ přiznala.

Návrh na rozpuštění sněmovny podpořilo všech 54 poslanců ČSSD, 42 poslanců TOP 09 a Starostů, 26 poslanců KSČM a 10 přítomných poslanců VV. Přidali se k nim Karolína Peake, Lenka Andrýsová a Viktor Paggio z LIDEM, Jiří Paroubek z LEV-21, Michal Doktor (Jihočeši 2012), Radim Fiala (hnutí Úsvit) a nezařazení Kristýna Kočí a Jan Florián. Proti rozpuštění hlasovali vedle Němcové také Dagmar Navrátilová, Jiří Rusnok, Radim Vysloužil, Martin Vacek a Jana Suchá, kteří se hlásí k LIDEM, a nezařazený Jaroslav Škárka.

Zaorálek se během debaty navážel do ODS. Ta už předem oznámila, že její poslanci hlasovat nebudou a odejdou ze sálu.

„Když vidíte, že si s tím nevíte rady a dovedli jste to, kam jste to dovedli, tak tady váš zástupce vystoupí a řekne: ‚Když nic jiného, už nemůžeme škodit, tak budeme aspoň překážet. Chápete - my už nejsme schopní vládnout, ale my se tu aspoň zašprajcujeme a budeme to blokovat,“ hřímal.

Zbyněk Stanjura z ODS v reakci na to svoje politické soupeře varoval.

„Pravidla se nemají vytvářet podle momentální volební situace, protože to každého jednou doběhne. Tak i předčasné volby vás jednou doběhnou, když se na ně teď tak těšíte,“ kontroval.

Národní socialista Jiří Paroubek je pro rychlé volby, i když sám by uvítal více času. „Pro stranu, kterou vedu, by se nějaký ten týden navíc hodil, ale hrajeme tady přeci fér hru,“ prohlásil.

Rozpuštění sněmovny je cestou z politické krize, shodují se TOP 09 a ČSSD

Číst článek

Podle občanského demokrata Pavla Béma předčasné volby nic nezmění. „Nedojde k žádné zázračné obměně nás starých, hloupých, neschopných, špinavých, korupcí prolezlých politiků," shrnul.

Diskuse ve sněmovně místy připomínala předvolební kampaň. Poslanci si ale našli čas třeba i na to, aby se na památku vzájemně fotili.

Během schůze k rozpuštění sněmovny se někteří poslanci na památku fotografovali | Foto: ČTK

Jana Čermáková, Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme