Přelet gripenů nad Hradem zahájil výstavu k 70. výročí konce 2. světové války v Evropě

Nad Pražským hradem proletěly krátce po 16 hodině dva armádní letouny JAS-39 Gripen. Symbolicky tak zahájily výstavu k 70. výročí konce druhé světové války v Evropě. Bezletová zóna se pro stíhačky otevřela po jedenácti letech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

JAS 39 - Gripen na letišti v Čáslavi

JAS 39 - Gripen na letišti v Čáslavi | Foto: Armáda ČR

Na Hradčanském náměstí vyhlížely stíhačky stovky lidí. Dočkaly se zhruba deset minut po 16 hodině, kdy nebe nad chrámem svatého Víta proťaly dva gripeny. Armádní letouny vyletěly z vojenského letiště v Čáslavi směrem na Kbely, kde čekali piloti ve vzduchu na povely.

„Byla tam poměrně těžká volba, aby to bylo dostatečně nízko pro zhlédnutí diváků a zároveň bezpečně vysoko. Byla zvolená výška průletu přibližně 200 metrů nad nejvyšším bodem, což je věž chrámu sv. Víta,“ vysvětlil velitel posádky Pražského hradu plukovník Petr Cupák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průletem nad Pražským hradem zahájily armádní stíhačky výstavu ke konci II. světové války. Na Hradčanském náměstí je sledovala Petra Benešová

„Rychlost byla volená co nejnižší, přibližně okolo 400 kilometrů v hodině, což je dostatečná rychlost na to, aby letoun byl stále manévrovatelný,“ doplnil.

Průlet gripenů doplnila na zemi přehlídka Hradní stráže s bojovými prapory na Jiřském náměstí. Hudba Hradní stráže pak zahrála skladby z poloviny 40. let. K vidění byly i spojenecké protiletadlové zbraně.

Stíhačky symbolicky zahájily výroční výstavu ke konci druhé světové války v Evropě. Výstavu zahájil prezident Miloš Zeman a do dnešních 19 hodin je pro veřejnost zdarma.

Expozice má sedm částí. Každý rok války zastupuje deset fotografií a dobové předměty. Ředitele odboru muzeí Vojenského historického ústavu Michala Buriana zaujaly nejvíc snímky z roku 1939:

„Na fotografiích československých vojáků, kteří odcházeli z Československa, je v jejich tvářích patrné nadšení, se kterým šli do války. Je to pravý opak toho, co se říká, že vlastně Češi nikdy nebojovali. Jdou plni odhodlání bojovat za obnovení Československa.“

Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme