Podle očekávání. Babišova vláda důvěru sněmovny nedostala, podpořilo ji jen 78 poslanců

Menšinová jednobarevná vláda hnutí ANO v čele s premiérem Andrejem Babišem nedostala důvěru Poslanecké sněmovny. Pro kabinet hlasovalo všech 78 poslanců za hnutí ANO, proti bylo 117 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Zbývajících pět poslanců nebylo přítomných.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 16:38 16. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš při jednání o vyslovení důvěry jeho menšinové jednobarevné vládě

Premiér Andrej Babiš při jednání o vyslovení důvěry jeho menšinové jednobarevné vládě | Zdroj: ČTK

K hlasování se poslanci dostali po hodinu a půl trvající debatě před půl čtvrtou odpoledne, hlasovali po jménech. Premiér Babiš si před hlasováním o důvěře nevzal závěrečné slovo.

Poslanci museli v abecedním pořadí vstát a prohlásit, zda jsou pro či proti návrhu, aby „Poslanecká sněmovna vyslovila vládě důvěru“.

Sledovali jsme živě: Nabitý den ve sněmovně. Jednání o vydání Babiše a Faltýnka i vyslovená nedůvěra vládě

Číst článek

Očekávalo se, že vláda pravděpodobně důvěru nezíská, sněmovní strany s výjimkou poslanců ANO totiž už předem oznámily, že pro kabinet hlasovat nebudou.

Následuje demise

Vláda podle Ústavy musí podat demisi, patrně se tak stane už ve středu. To ostatně avizoval premiér Babiš už minulý týden, kdy prohlásil, že v případě, že vláda ve sněmovně neuspěje s žádostí o důvěru, podá demisi na zasedání, které bude ve středu 17. ledna.

Nová vláda Andreje Babiše | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Babišův tým ale bude vládnout dál do jmenování nového kabinetu. Prezident Miloš Zeman několikrát předeslal, že jeho sestavením pověří opět Babiše, jehož hnutí vyhrálo říjnové sněmovní volby. Tentokrát však podle svých slov bude chtít minimálně 101 podpisů poslanců, aby bylo zřejmé, že další pokus o získání důvěry ve sněmovně bude úspěšný.

Poslanci důvěru pro Babišův kabinet projednávali už 10. ledna, k hlasování se ale nedostali. Babišovu vládu jmenoval prezident Miloš Zeman 13. prosince 2017, má patnáct ministrů - členů hnutí ANO a nestraníků nominovaných za ANO.

Babišova vláda je v pořadí třetí česká vláda, která nedostala důvěru Poslanecké sněmovny. Před Babišovým kabinetem nezískala poslaneckou důvěru vláda Mirka Topolánka na podzim 2006 a vláda Jiřího Rusnoka v srpnu 2013.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme