Premiér bilancoval plnění vládního progamu

Slabým místem vlády je nedostatečný výběr daní. V Poslanecké sněmovně to přiznal premiér Miloš Zeman při obhajobě zprávy vlády o plnění jejího programového prohlášení. Zároveň ale zdůraznil snížení inflace a nezaměstnanosti, dokončení privatizace velkých bank a příliv zahraničních investorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Zeman před poslanci uvedl, že v posledním roce svého mandátu vláda bude usilovat o udržení inflace přibližně na současné čtyřprocentní úrovni a o snížení nezaměstnanosti pod hranici sedmi procent. Další cílem Zemanova kabinetu je uzavření přístupových rozhovorů s Evropskou unií tak, aby všech 30 kapitol bylo za podmínek výhodných pro naši zemi uzavřeno do konce prvního pololetí příštího roku.

Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus však v rozpravě vládu obvinil z toho, že se příliš soustřeďuje na krátkodobé efekty, které jí mohou přinést zisk ještě před skončením jejího volebního období. Vládní materiál označil za propagandistický a papírovou inventuru činnosti kabinetu, která neodpovídá realitě.

Lídr čtyřkoalice Karel Kühnl z Unie svobody soudí, že vláda tuneluje budoucnost tím, že se soustřeďuje na krátkodobý růst na úkor dlouhodobého ekonomického růstu. Kritizoval mimo jiné také to, že vláda neřeší problematiku rostoucích sociálních výdajů, likviduje soukromé školství a odsouvá důchodovou reformu.

Předseda lidovců Cyril Svoboda konstatoval, že vláda se k mnoha věcem zavázala, ale jen část z nich vykonala. Jmenoval například neúspěchy při snaze o zavedení finanční policie, malou podporu soukromého školství a problémy českých tajných služeb.

Z časových důvodů poslanci rozpravu o tom, jak vláda premiéra Miloše Zemana plnila v posledních 12 měsících své programové prohlášení, neukončili. V debatě budou pokračovat v úterý 10. července.

Milan Kopp, Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme