Sobotka odmítl obhajobu invaze do Československa, trvá na zachování sankcí proti Moskvě

Za velmi podivný považuje premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD ruský výklad invaze do Československa v roce 1968. Řekl to při příjezdu na summit zemí Evropské unie a Východního partnerství. Na ruském armádním webu se během návštěvy prezidenta Zemana objevil článek, který okupaci hájil. Moskva se od něj později distancovala. Na rozdíl od Zemana Sobotka trvá na zachování sankcí proti Rusku.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka při příchodu na summit EU a zemí Východního partnerství | Foto: Jakub Dospiva | Zdroj: ČTK

„Jednoznačně platí - z pohledu české zahraniční politiky - že anexe Krymu byla závažným porušením mezinárodního práva, a současně platí, že sankce proti Rusku jsou velmi těsně propojené s plněním Minských dohod,“ řekl Bohuslav Sobotka Radiožurnálu.

Ruský web se podle Ovčáčka omluvil za článek o Československu. Šéfredaktor bude potrestán důtkou

Číst článek

Podle něj není možné protiruské sankce rušit, dokud Moskva nezačne dohody plnit. Prezident Miloš Zeman tyto sankce dlouhodobě kritizuje a nedávno v rozporu s oficiální postojem Česka označil anexi Krymu za hotovou. Při prezidentově cestě do Ruska tyto sporné názory Sobotka nezaznamenal.

„Nemyslím si, že ty výroky byly v rozporu s tím, jaká je česká zahraniční politika vůči Ukrajině, Gruzii, Moldávii a dalším zemím, které se podílí na Východním partnerství,“ poznamenal český premiér.

Projekt Východního partnerství odstartoval za českého předsednictví Evropské unie v roce 2009. Má za cíl prohloubit vztahy se šesti postsovětskými republikami. Moskva ho vnímá jako zasahování do sféry svého vlivu.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme