Premiér bude se zástupci parlamentních stran jednat o volbě prezidenta

Premiér by měl se zástupci parlamentních stran jednat o podobě zákona k přímé volbě prezidenta. O schůzku ho požádala šéfka legislativní rady vlády a místopředsedkyně Věcí veřejných Karolina Peake.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem | Foto: Marián Vojtek

Normu poslanci začnou projednávat už dnes. Zatím se nenašla shoda v tom, co všechno by měla norma obsahovat. Například ČSSD v něm chybí limity pro prezidentskou kampaň.

Karolina Peake vysvětlila, proč je nutná shoda všech sněmovních stran:

„Protože je potřeba, aby volební zákon prošel v obou komorách pokud možno co nejrychleji. A na této schůzce bychom se měli domluvit i o případných změnách. Chtěla bych, aby schůzky zúčastnili i zástupci ministerstva vnitra, kteří zákon připravovali, a řekli nám, nakolik je reálné takový zásah do zákona udělat a zároveň stihnout přímou volbu prezidenta v původně plánovaném termínu,“ poznamenala Peake.

Návrh prováděcího zákona je ve sněmovně

Debata o pravidlech přímé volby prezidenta republiky čeká dnes i všechny poslance. Budou hledat takovou podobu zákona, aby volbu hlavu státu nemohl později nikdo zpochybnit. Zákonodárce tlačí čas. Normu musí schválit tak, aby se přímo mohl prezident volit už příští rok.

Sociální demokraté ale požadují ve vládním návrhu změny. Například zavedení 15milionového limitu na volební kampaň. Podle šéfa poslanců ČSSD Jeronáma Tejce by se shoda napříč politickým spektrem najít dala.

„Já jsem zaznamenal posun ve vyjádřeních některých koaličních stran, že by byli ochotni jednat o určitém limitu, pokud najdeme způsob. My už v zásadě ten způsob předjímáme v senátním návrhu zákona, který se týká jiných volebních kampaní. Přišli jsme s konkrétními řešeními a o těch se chceme bavit.“

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme