Premiér chce co nejdříve urovnat spory v tripartitě
Nespokojení zaměstnavatelé a odboráři dopoledne předčasně odešli ze čtvrtečního jednání tripartity. Je to vůbec poprvé, kdy něco takového udělali. Nebyli spokojeni s materiály, jaké jim předložila vláda. Zároveň požádali o urychlené zasedání mimořádného předsednictva tripartity za účasti premiéra Jiřího Paroubka, se kterým by chtěli projednat návrhy na řešení situace. Premiér z New Yorku prostřednictvím Radiožurnálu vzkázal, že se chce v nejbližší době se zástupci zaměstnavatelů i odborů sejít.
Předseda vlády ale odmítl jejich kritiku, že se nemohou vyjádřit k důležitým záměrům vlády, protože ta je projedná předtím, než vyslechne jejich názory."My jsme dneska ve výjimečné situaci, potřebujeme rychle předkládat materiály do Sněmovny, protože jinak se to nestihne do konce volebního období projednat. A za druhé pak je ještě prostor v rámci prvního a druhého čtení ve Sněmovně. Takže, pokud budou mít rozumné připomínky odbory i podnikatelé, nestojí nic v cestě, aby tyto rozumné připomínky byly zapracovány," zdůraznil premiér.
Paroubek tak reagoval na patové jednání tripartity. To hned v úvodu schůze opustili zástupci zaměstnavatelů i odborů. Protestují tak proti tomu, jak vláda přistupuje k sociálnímu dialogu. Vadí jim,že ministři do tripartity předkládají materiály, které kabinet už předtím schválil. Připomínky sociálních partnerů jsou pak bezpředmětné. Svaz průmyslu ústy svého vicepremiéra Karla Šperlinka pohrozil, že Radu hospodářské a sociální dohody opustí, pokud vláda nezmění svůj přístup: "Já si myslím, že pak nám nic jiného nezbyde. Protože pokud vláda nebude akceptovat naše rozumné připomínky, tak by to bylo špatné. Pal ať si vláda dělá všechno co může a pak to rozhodnou příští volby."
Podle mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jany Kašparové některé podklady dostali od kabinetu až na poslední chvíli, některé až po schválení vládou, kdy už nebylo co řešit. Stejné důvody uvedla za zaměstnavatele i mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Anna Veverková.
"Buď na tripartitu nepřijdou materiály v té podobě, v jaké by přijít měly, anebo se materiály z bodů k projednávání přesouvají k bodu informací, protože už je vláda projednala před tím, než jsou zařazeny na tripartitu. Pak není o čem jednat," řekla Veverková.
Podle předáka odborového svazu Kovo Josefa Středuly si také odbory myslí, že vláda sociální partnery nebere vážně. "Stanoviska, která jsou přijímána na tripartitě, nejsou přikládána ani k návrhům zákonů, ani do jednání vlády a my to považujeme za porušení principu, na kterém je domluvená základní funkce tripartity. Tudíž jsme souhlasili s tím, že bude ukončeno jednání."
Tripartita přitom dnes měla řešit návrh na zvyšování minimální mzdy nebo zákon o zdravotnických zařízeních. Projednávat měla i návrh zákona o pomoci v hmotné nouzi a plán kontrol Státního úřadu inspekce práce. Jde o vůbec první případ, kdy zaměstnavatelé a odboráři takový krok učinili.
Podle vicepremiéra Martina Jahna ale dnešní přerušení schůze k ničemu nevede. Sociální partneři se podle něj zbavili možnosti vyjádřit se k mnoha důležitým záměrům kabinetu. "Výhrady bereme v úvahu a mělo by se sejít předsednictvo tripartity za účasti premiéra Paroubka tak, abychom se dohodli na jejím efektivním fungování, protože vláda má na sociálním dialogu velký zájem," uvedl Jahn.
Tripartita se do první větší krize dostala koncem roku 1994, kdy se zástupci Klausovy vlády přes půl roku odmítali zúčastnit jednání kvůli stávce, kterou organizovaly odbory na podporu požadavků týkajících se změny vládního návrhu zákona o důchodech. K řádné činnosti se tehdy Rada hospodářské a sociální dohody vrátila až v červnu 1995. V březnu 1997 se pak představitelé odborových svazů odmítli zúčastnit mimořádného zasedání tripartity, na kterém se mělo jednat o věcném záměru nového zákona o stávce. Podle tehdejšího šéfa odborářů Richarda Falbra měla norma totalitní obsah a prý by neumožňovala stávku mimo kolektivní vyjednávání. Vláda později od záměru prosadit tento zákon upustila. Před dvěma lety, v říjnu 2003, pak nezačalo jedno z jednání tripartity, protože na ně přišel pouze jeden z šesti ministrů, kteří přislíbili účast.