Premiér chce informace o postupu policie při srazu neonacistů

Strakoničtí policisté začali vyšetřovat víkendový koncert neonacistických kapel v Křtěticích pro podezření z propagace nacismu. Akce - ohlášená jako oslava svatby - přilákala na 500 příznivců extremistických skupin z Česka a ze zahraničí. Během koncertu se hajlovalo a provolávala se nacistická hesla, přítomní policisté ale nezasáhli. Proč byla policie nečinná, to chce slyšet od ministra vnitra premiér Jiří Paroubek. Předseda vlády má zatím podle svých slov jen kusé informace z médií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koncert neonacistických kapel

koncert neonacistických kapel | Zdroj: ČTK

Mluvčí jihočeské správy Dušan Klícha nečinnost policistů během koncertu vysvětluje tím, že hajlování, které později prokázal televizní záznam, sami neviděli. "My jsme patrně asi neměli, teď to řeknu trošku lidově, v příslušné škvíře v okně, v jednom z oken té restaurace, tu kameru, kterou tam patrně měla Česká televize," řekl Klícha Radiožurnálu.

Ondřej Cakl z nevládní organizace Tolerance a občanská společnost ale takový argument odmítá. "Ten spor o tom, že vždycky na těchto akcích se hajluje, je neustále - policie se snaží přesvědčit veřejnost, že tam k hajlování nedochází. A je alarmující, že vždycky někdo něco natočí, ale policie tyhle ty věci nenatočí."

Strakoničtí policisté už začali víkendový koncert neonacistických skupin v Křtěticích vyšetřovat pro podezření z propagace nacismu. Zatím však nikoho neobvinili. Policisté omítají pochybení. Jak řekl dočasně pověřený policejní prezident Vladislav Husák, pokud by se ale prokázalo, že policisté měli důkazy o možné trestné činnosti a nezasáhli, vyvodí velmi přísné kázeňské, případně personální důsledky.

Ministr František Bublan zatím s vysvětlením postupu policie váhá. "Samozřejmě jsem znepokojen z toho, co se stalo, ale nemohu vyslovit nějaký definitivní soud, protože počkám skutečně na to vyhodnocení. Byli tam i experti, samozřejmě jsou i nahrávky, takže nechci vynášet předběžné soudy."

Organizace Tolerance a občanská společnost si chce na policejní nečinnost během neonacistického srazu stěžovat u Inspekce ministra vnitra.

Postupem policie se bude zítra večer zabývat také sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost. Místopředseda výboru, komunista Václav Frank se chce šéfa resortu vnitra zeptat nejen na to, proč policie nezasáhla, ale i na to, proč bude získané poznatky vyhodnocovat až tento týden.

Pavla Dluhoschová, Marika Táborská, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme