Premiér chce společnou schůzku lékařů a zdravotních pojišťoven s ministryní Emmerovou

Premiér Jiří Paroubek začal řešit problémy českého zdravotnictví. Seznámil se už s návrhy ministerstva, které mají pomoci stabilizovat finanční krizi resortu a ušetřit miliardy korun, vyslechl i požadavky lékařů, kteří kromě jiného chtějí lépe ohodnotit svou práci. Na páteční dopoledne pak premiér svolal schůzku s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou a zástupci pojišťoven i lékařů. Doktoři usilují o to, aby ministerstvo zvýšilo cenu jejich práce, resort to ale odmítá, protože na to nejsou peníze. Také podle premiéra je nutné nejdřív někde ušetřit a až pak jinde přidávat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Paroubek zdraví M. Emmerovou | Zdroj: ČTK

Podle šéfa lékařských odborů Milana Kubka se to ale musí udělat najednou: "To musí jít ruku v ruce. Klasickým příkladem je úhradová vyhláška na první pololetí letošního roku, která vytvářela prostor šetřit za předpokladu, kdy by ředitelé nemocnic peníze potřebovali na platy. V momentě, kdy oni je na platy nepotřebují, jako je ve stávajícím stavu, tak nemají důvod omezovat náklady na léky a zdravotnický materiál a samozřejmě, že se neušetří nic."

Návrhy ministerstva zdravotnictví, které mají pomoci resortu z finanční krize, jsou podle premiéra Jiřího Paroubka přijatelné. Předseda vlády se s opatřeními seznámil na čtvrteční schůzce s ministryní Miladou Emmerovou. Paroubek věří, že návrhy pomohou v systému veřejného zdravotního pojištění ušetřit miliardy korun. Zdůraznil ale, že o nich ještě musí jednat koaliční partneři a do čtrnácti dnů by je mohla mít na stole i vláda.

"Myslím si, že okolí paní ministryně dalo dohromady podklady, o kterých se dá diskutovat a mají svoji kvalitu. V nejbližších týdnech dokončíme jednání včetně termínů jejich realizace," řekl Paroubek.

Odkoupení pohledávek VZP, zvýšení pojistného, které platí stát za nezaměstnané a důchodce, a snížení plateb za lůžkovou péči. To jsou některá z devatenácti opatření, která mají podle ministerstva zdravotnictví resortu pomoci.

Podle prezidenta České lékařské komory Davida Ratha opatření navrhovaná ministerstvem žádné úspory nepřinesou. Tvrdí, že existují jiné cesty, jak ve zdravotnictví ušetřit. "Například na rychlosti růstu nákladů na zdravotnický materiál, léky a některé nové další kapacity a nové investice. Je to samozřejmě problematické, protože musí chtít jak ministerstvo zdravotnictví, tak zdravotní pojišťovny," řekl Rath.

Systém zdravotního pojištění je zatížen desetimilardovým dluhem. Pojišťovny varují, že když se zvýší cena lékařské práce, stoupne zadlužení o 24 miliard. Zdravotnictví spotřebuje za rok 200 miliard korun. ČLK výpočty pojišťoven zpochybňuje.

Emmerová původně podporovala stanovisko komory, když však dostala analýzy pojišťoven, podpořila je. Po pondělním setkání s lékaři a zástupci nemocnic se vrátila k původnímu stanovisku. Řekla, že lékaři by měli dostat přidáno, pokud analýzy potvrdí, že to nezvýší zadlužení.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme