Premiér chce vystoupit na klíčovém jednání KDU-ČSL o účasti ve vládě

Křesťanští demokraté mají v rukou osud vládní koalice. Dnes odpoledne na celostátní konferenci rozhodnou, zda jejich tři ministři - Šimonovský, Ambrozek a Svoboda opustí kabinet Stanislava Grosse. A také, jak se strana zachová při pátečním parlamentním hlasování o nedůvěře vládě. Předseda poslaneckého klubu Křesťanských demokratů Jaromír Talíř Radiožurnálu dnes ráno řekl, že si myslí, že vyčerpali všechny možnosti a zřejmě z vlády odejdou. Podle nejnovějších informací požádal premiér Gross lidovce, aby mohl na celostátní konferenci vystoupit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek | Foto: Igor Šefr

Lidovci dnes rozhodnou o kroku, který může znamenat pád vlády. Na celostátní konferenci se dohodnou, jestli jejich ministři odejdou z kabinetu. Místopředseda strany Jan Kasal je přesvědčen o tom, že trojice - Svoboda, Ambrozek, Šimonoský vládu opustí: "Hlasování poslanců o vyslovení nedůvěry vládě bude v logice dnešního rozhodnutí celostátní konference KDU-ČSL".

Poslankyně Vlasta Parkanová je toho názoru, že hlavní prostor dostanou členové celostátní konference z regionů: "Většina v KDU dosavad podporuje Miroslava Kalouska jako předsedu v jeho stanovisku na tom, že tato vláda by měla pokračovat s jiným premiérem, a to je i můj názor."

O svolání celostátní konference rozhodl včera předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Koaliční schůzka totiž potvrdil nesmiřitelnost postojů vládních sociálních a křesťanských demokratů. ČSSD odmítla požadavek lidovců vyměnit premiéra, případně se dohodnout na předčasných volbách.

Pokud budou lidovci hlasovat proti vládě, je pravděpodobné, že se kabinet podaří svrhnout. Zatím je pevně rozhodnutá vyslovit vládě nedůvěru ODS a zřejmě i komunisté. Hlasy těchto tří stran by k pádu vlády stačily.

Hlasování o nedůvěře současné koaliční vládě Stanislava Grosse v Poslanecké sněmovně iniciovali občanští demokraté. Žádost s potřebným počtem podpisů v úterý předali předsedovi dolní komory Lubomíru Zaorálkovi. Ten oznámil, že mimořádná schůze sněmovny, na které by měli poslanci o nedůvěře vládě hlasovat, se uskuteční tento pátek od 09:00.

Vládu Stanislava Grosse nepodpoří zřejmě ani KSČM. Radiožurnálu to řekl předseda strany Miroslav Grebeníček. Definitivně se ale komunisté rozhodnou až po zasedání vedení strany.

Podle premiéra Grosse se budou muset všechny strany rozumě rozhodnout, jak se k hlasování o vládě postaví. "Rozumím tomu, že to nebude hlasování o nějaké velké lásce nebo nelásce k této vládě, že to bude rozhodování i na základě toho, co by přišlo v okamžiku, kdyby tato vláda získala nedůvěru. Ale bude rozhodující to, jak si na různé otázky jednotlivé poslanecké frakce odpoví," uvedl Gross.

Milan Kopp, Helena Šulcová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme