Premiér chtěl oslovit lidovce, ti nabízejí koaliční jednání

Premiér Stanislav Gross chce vyjednávat s křesťanskými demokraty. Požádal KDU-ČSL, aby mohl vystoupit na jejich odpolední celostátní konferenci. Miroslav Kalousek žádost Stanislava Grosse odmítl s tím, že KDU-ČSL je ochotna sejít se svými koaličními partnery v jakémkoli vyjednávacím složení. Vystoupení jiného politika na celostátní konferenci však podle něho není zvykem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek, Stanislav Gross | Foto: Igor Zehl

"Ano, uvítáme jednání ze strany sociální demokracie na bázi popsaných koaličních mechanismů. Vystupování hostů z jiných politických stran na naší celostátní konferenci není obvyklé a neuděláme tento precedens," řekl Kalousek.

Šéf KDU-ČSL dal Grossovi čas do 15. hodiny. Do této doby byl ochoten se s ním kdykoli sejít. Pak ale začal celostátní výbor a od 16. hodiny je na programu klíčová lidovecká celostátní konference. Právě na ní se očekává rozhodnutí, zda tři ministři - Šimonovský, Ambrozek a Svoboda opustí kabinet Stanislava Grosse. A také, jak se strana zachová při pátečním parlamentním hlasování o nedůvěře vládě. Předseda poslaneckého klubu Křesťanských demokratů Jaromír Talíř Radiožurnálu dnes ráno řekl, že si myslí, že vyčerpali všechny možnosti a zřejmě z vlády odejdou.

Pokud budou lidovci hlasovat proti vládě, je možné, že se kabinet podaří svrhnout. Zatím je pevně rozhodnutá vyslovit vládě nedůvěru ODS a zřejmě i komunisté. Ti se ale definitivně rozhodnou až po zasedání vedení strany. Hlasy těchto tří stran by k pádu vlády stačily. Šéf komunistické strany Miroslav Grebeníček však už dnes naznačil, že poslanci jeho strany možná proti vládě v pátek hlasovat nebudou.

Hlasování o nedůvěře současné koaliční vládě Stanislava Grosse v Poslanecké sněmovně iniciovali občanští demokraté. Žádost s potřebným počtem podpisů v úterý předali předsedovi dolní komory Lubomíru Zaorálkovi. Ten oznámil, že mimořádná schůze sněmovny, na které by měli poslanci o nedůvěře vládě hlasovat, se uskuteční tento pátek od 09:00.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme