Premiér chtěl oslovit lidovce, ti nabízejí koaliční jednání

Premiér Stanislav Gross chce vyjednávat s křesťanskými demokraty. Požádal KDU-ČSL, aby mohl vystoupit na jejich odpolední celostátní konferenci. Miroslav Kalousek žádost Stanislava Grosse odmítl s tím, že KDU-ČSL je ochotna sejít se svými koaličními partnery v jakémkoli vyjednávacím složení. Vystoupení jiného politika na celostátní konferenci však podle něho není zvykem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek, Stanislav Gross | Foto: Igor Zehl

"Ano, uvítáme jednání ze strany sociální demokracie na bázi popsaných koaličních mechanismů. Vystupování hostů z jiných politických stran na naší celostátní konferenci není obvyklé a neuděláme tento precedens," řekl Kalousek.

Šéf KDU-ČSL dal Grossovi čas do 15. hodiny. Do této doby byl ochoten se s ním kdykoli sejít. Pak ale začal celostátní výbor a od 16. hodiny je na programu klíčová lidovecká celostátní konference. Právě na ní se očekává rozhodnutí, zda tři ministři - Šimonovský, Ambrozek a Svoboda opustí kabinet Stanislava Grosse. A také, jak se strana zachová při pátečním parlamentním hlasování o nedůvěře vládě. Předseda poslaneckého klubu Křesťanských demokratů Jaromír Talíř Radiožurnálu dnes ráno řekl, že si myslí, že vyčerpali všechny možnosti a zřejmě z vlády odejdou.

Pokud budou lidovci hlasovat proti vládě, je možné, že se kabinet podaří svrhnout. Zatím je pevně rozhodnutá vyslovit vládě nedůvěru ODS a zřejmě i komunisté. Ti se ale definitivně rozhodnou až po zasedání vedení strany. Hlasy těchto tří stran by k pádu vlády stačily. Šéf komunistické strany Miroslav Grebeníček však už dnes naznačil, že poslanci jeho strany možná proti vládě v pátek hlasovat nebudou.

Hlasování o nedůvěře současné koaliční vládě Stanislava Grosse v Poslanecké sněmovně iniciovali občanští demokraté. Žádost s potřebným počtem podpisů v úterý předali předsedovi dolní komory Lubomíru Zaorálkovi. Ten oznámil, že mimořádná schůze sněmovny, na které by měli poslanci o nedůvěře vládě hlasovat, se uskuteční tento pátek od 09:00.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme