Premiér dál očekává odboráře u jednacího stolu

Premiér Petr Nečas vyzval odboráře, aby se vrátili k jednání s vládou. Podle něho je k jednání o důchodové a zdravotní reformě stále prostor. Zároveň ale také řekl, že odborům ustupovat nebude s tím, že Česko změny nutně potřebuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odborářští předáci v pátek vyhlásili stávku v dopravě

odborářští předáci v pátek vyhlásili stávku v dopravě | Zdroj: ČTK

Odbory od soboty volají po tom, aby vláda zveřejnila své návrhy, se kterými na jednání šla. Petr Nečas v pondělí naznačil jeden z těch, který se týká kritizovaných odchodů do důchodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory politiků i odborů shrnula ve Světě o druihé Milada Richterová

„Jsme připraveni bavit se o poplatkové politice, o zásadním tématu a sice, aby v rámci vytvoření důchodových společností jim bylo umožněno vytvoření tzv. uzavřených zaměstnaneckých schémat. Z nich by bylo možné financovat předdůchody.“

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 oznámil, že vláda právo na stávku respektuje. Také podle něj ale odborová sdružení jednají spíše politicky než odborářsky:

„Pokud jsem dobře informován, stávka je kvůli zdravotní reformě, penzijní reformě, daňové reformě. To jsou předlohy, které jsou teď v legislativním procesu a jedná se o nich.“

Vláda chystá speciální zákon, který změní pravidla vyhlašování stávek. Chce tak prý zajistit fungování důležitých služeb během omezeného pracovního procesu. Na úpravě zákona už pracují ministři spravedlnosti a práce a sociálních věcí, hotový by měl být během půl roku.

Podle předsedy opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky, ale vláda nemůže právo na stávku odborů regulovat bez širší společenské debaty. Bohuslav Sobotka také soudí, že dosavadní postup se vládě vymstí, pokud na vyjednávání s odboráři nepřistoupí:

„Pokud vláda není schopna předložit plán postupu reforem, které by získaly podporu společnosti, tak by Česká republika neměla ztrácet čas s vládou, která přišla o morální kredit a bylo by dobře dohodnout se na nových volbách.“

První místopředsedkyně vládních Věcí veřejných Karolína Peake si myslí, že vyjednávání s odbory, které na čtvrtek chystají stávku a blokády na protest proti vládním reformám, bylo možná příliš krátké a dostatečně se nepodařilo je vysvětlit.

Peake přirovnává debatu s odbory s vyjednáváním v rámci koaliční K9. I tam podle ní trvá mnoho hodin, než začne jedna strana druhé naslouchat a než se začnou dobírat k nějakému skutečnému výsledku.

Podle premiéra Petra Nečase jsou chystaná stávka a blokády zapojením odborů do politického boje a jdou vstříc levici. Také podle prezidenta Václava Klause je stávka politická, nejde prý o zaměstnaneckou stávku za zvýšení mezd nebo za lepší pracovní podmínky a prezident s ní zásadně nesouhlasí. Podle něj si odboroví bossové chtějí tímto způsobem zvyšovat sebevědomí. Klaus proto vládě doporučil, aby se chovala rezolutně a zřetelně.

V reakci na slova prezidenta Klause o tom, že vláda by měla vůči chystané stávce postupovat rezolutněji, premiér Nečas uvedl, že vláda dělá správné kroky a s přiměřenou rasancí. Důležitější jsou podle něj konkrétní kroky vedoucí k ochraně zájmů občanů než silná slova.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme