Premiér Fiala popáté obhájil post předsedy ODS. Ve vedení strany je nově i poslankyně Decroix

Vedení ODS se po sobotním kongresu v Ostravě změnilo pouze v jedné pozici. Po znovuzvolení Petra Fialy předsedou a Zbyňka Stanjury prvním místopředsedou delegáti opět zvolili i tři staronové řadové místopředsedy - Alexandra Vondru, Martina Baxu a Martina Kupka. Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Ostrava (Aktualizováno: 18:25 13. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala (v popředí) a část předsednictva na tiskové konferenci po zvolení vedení ODS. Zleva Marek Benda, Eva Decroix a Zbyněk Stanjura

Petr Fiala (v popředí) a část předsednictva na tiskové konferenci po zvolení vedení ODS. Zleva Marek Benda, Eva Decroix a Zbyněk Stanjura | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Požádal jsem o silný mandát. Dostal jsem silný mandát. ODS si je vědoma toho, jakou má úlohu v České republice. Děkuji, že jste podpořili cestu, kterou jsem nabídl. Nebudou to standardní souboje mezi pravicí a levicí. Bude to boj o budoucí charakter našeho státu,“ řekl Fiala krátce po svém zvolení.

Vládní stabilita? Kongres ODS by měl potvrdit stávající stranické vedení, o volné místo se hlásí Decroix

Číst článek

Fiala neměl protikandidáta a nominaci měl ze všech čtrnácti krajů. Z kongresu odjede dříve, v pondělí jej čeká návštěva v Bílém domě u prezidenta USA Joea Bidena.

Před volbou premiér v projevu uvedl, že vláda pětikoalice, tedy ODS, lidovců, TOP 09, Starostů a Pirátů, má splněno 60 procent z úkolů, které si před více než dvěma lety zadala. Delegátům volebního kongresu ODS v Ostravě v kandidátském projevu řekl, že není pochyb o tom, že do konce mandátu splní vláda naprostou většinu toho, co si předsevzala.

Vládní kabinet podle něj zvládl přejít přes neočekávané výzvy a restartu Česka nasvědčují všechny ekonomické ukazatele. „Poklesla inflace, ceny energií už několik měsíců klesají. Dočkáme se růstu reálných mezd,“ uvedl mimo jiné.

Prvním místopředsedou ODS se opět stal ministr financí Zbyněk Stanjura, ani on neměl protikandidáta.

ODS podle Stanjury má na vítězství ve sněmovních volbách příštího roku. Největším úkolem v nich bude porazit expremiéra Andreje Babiše a hnutí ANO, sestavit vládu a v ní získat pozici premiéra, řekl. „Hned nejpozději zítra (v neděli) zahájíme práci na vítězství v dalších volbách. Tak, aby Petr Fiala mohl příští rok sestavit svou druhou vládu,“ uvedl.

Zbyněk Stanjura na sjezdu ODS | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jedno ze čtyř křesel řadových místopředsedů bylo před kongresem neobsazené po odchodu pražského zastupitele Zdeňka Zajíčka do čela Hospodářské komory. V době volby místopředsedů bylo v sále 528 delegátů. Baxu volilo 374 z nich, Decroix 311, Kupku 457 a Vondru 448.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Skopeček, který původně také kandidoval, delegátům řekl, že se o funkci ucházet nebude, chce soustředit především na podzimní krajské volby. Do nich jde jako lídr středočeské kandidátky.

Nově zvolená místopředsedkyně ODS Eva Decroix | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Do ostravského hotelu Clarion přijeli vedení ODS podpořit lídři všech čtyř koaličních stran. Novinářům řekli, že si přejí pokračování spolupráce tak, aby mohli v poslední etapě vládního mandátu naplnil všechny závazky.

Na kongres se sjelo kolem 530 delegátů, dvoudenní akci pojímají jako začátek cesty k sněmovním volbám v příštím roce.

ODS v průzkumech preferencí drží druhé místo s odstupem za opozičním ANO bývalého premiéra Andreje Babiše. Ačkoli Fiala se netěší velké oblibě v průzkumech veřejného mínění, podporu mezi straníky má.

jgr, dto, vto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme