Premiér Fischer prezentuje priority pokračující vlády

Předseda vlády Jan Fischer představuje poslancům priority svého kabinetu pro další období. Republiku by totiž měli úředničtí ministři dovést až k volbám v příštím roce. O prioritách svého kabinetu s předsedy sněmovních stran vyjma komunistů premiér Fischer oficiálně jednal zatím jednou. S cíli kabinetu pro další měsíce chce nejdřív seznámit poslance, potom teprve veřejnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Jan Fischer ve sněmovně | Foto: Tomáš Adamec

"Vláda nežádá o důvěru, bude to zpráva o činnosti vlády do konce jejího očekávaného mandátu, to znamená do konání řádných voleb. Pokud jde o priority, myslím, že setkání v Kramářově vile předminulý pátek už stačilo, není nutné, abychom zase běhali a nechali si něco ověřovat. Už předtím jsme věděli, co do priorit chceme napsat, ministři vědí, na čem mají pracovat," řekl premiér.

Fischer naznačil, co bude obsahem jeho projevu: "Zavážeme se v mém vystoupení, v deklaraci, že předložíme k debatě s politickými stranami seznam legislativy, kterou považujeme za účelné projednat. Budeme testovat nikoli výsledek projednání v parlamentu, ale zdali to pro strany většinově není úplné tabu a zdali se odmítnou s tím většinově zabývat. Pak nemá smysl takové právní předpisy připravovat."

Přehrát

00:00 / 00:00

O prioritách vlády diskutovali Jiří Paroubek a Miroslav Kalousek ve Světě o osmé Rádia

Jan Fischer požádal předsedu Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD), aby jeho vystoupení v dolní komoře parlamentu zařadil jako řádný bod schůze. V takovém případě totiž budou poslanci moci vést o vládních prioritách rozpravu.

Nebude se hlasovat o důvěře

Předseda vlády nebude žádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Jednotlivé politické strany už své návrhy na to, čím by se úřednická vláda do řádných voleb měla a čím neměla zabývat, Janu Fischerovi sdělily.

Například Česká strana sociálně demokratická jich měla přes dvě desítky. Které jsou pro ni ty nejdůležitější, upřesnil pro Radiožurnál předseda strany Jíří Paroubek: "Body, které se týkají sociální situace, seniorů, rodin s dětmi, lidí se zdravotním postižením, domovů sociální péče, které jsou spravovány jak kraji nebo obcemi tak neziskovými organizacemi, je tam celá řada věcí, nerad bych, aby zanikla některá z těchto podmínek."

Premiér Fischer by do řádných voleb chtěl dojít se stejným týmem ministrů. Ve vládě by tak měl zůstat i ministr životního prostředí Ladislav Miko, který se chtěl původně vrátit na své místo v Evropské komisi.

Předseda ODS Mirek Topolánek potvrdil, že jeho strana zase usilovala o odchod ministra vnitra Martina Peciny. To se jí ale nepodařilo.

"Pokud jsme nebyli schopni dosáhnout odvolání Martina Peciny, tak jsme žádnou změnu specielně v takzvané naší části, nominované námi, dělat nechtěli a neviděli jsme jediný důvod. Jan Fischer teď představí své programové priority pro následujících sedm měsíců. Žádné specifické požadavky nad ty, které jsme prezentovali veřejně, jsme neměli."

Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve Světě o osmé Rádia Česko řekl, že jeho strana bude podporovat opatření k pomoci rodinám s dětmi, seniorům, veřejných zaměstnanců a vůbec všech skupin, které mohou být zasaženy dopadem prvního protideficitního balíčku ministra financí Janoty.

Jak ve vysílání Rádia Česko připomněl člen vedení TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, přestože se strana na vzniku Fischerova kabinetu nepodílela - má její podporu. Přesto se bude Miroslav Kalousek bude zajímat o mantinely rozpočtu na rok rok 2011.

Milan Kopp, Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme