Premiér Gross kvůli kauze svého bytu rezignovat nehodlá

Předseda vlády Stanislav Gross nehodlá kvůli kauze svého pražského bytu odstupovat z funkce. Před poslanci dnes při interpelacích prohlásil, že kauza koupě jeho bytu a spekulací o finančních zdrojích pro podnikání jeho ženy Šárky je uměle vyvolaná. Zopakoval, že si nechá udělat bezpečnostní prověrku na nejpřísnější stupeň. Poslance ODS, kteří otázky na premiéra pokládali, Grossovy odpovědi neuspokojily. Parlamentní hlasování o nedůvěře vládě kvůli tomu ale zatím vyvolávat nebudou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross | Foto: Stanislav Peška

Na premiéra se s interpelací obrátili čtyři zástupci ODS. V odpovědích Gross znovu odmítl i spekulace ohledně původu šesti milionů korun, za které firma Dena s.r.o., kterou vlastní jeho manželka Šárka, koupila v Praze dům.

Nákup byl podle něj hrazen bankovním úvěrem, což je doložitelné. Ani koruna podle něj v tomto obchodě nešla hotovostně a celá transakce na koupi domu, ale i na složení jistiny při založení společnosti s ručením omezeným, byla realizována bankovními převody. "Peníze jsou křišťálově čisté," řekl Gross.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Otto: Interpelace na premiéra Grosse

Odmítl rovněž obvinění ohledně původu peněz, za které jeho žena koupila v červenci 2001 pozemek o rozloze deset tisíc metrů čtverečních u Velkých Popovic za Prahou. Cena byla 400.000 korun. Gross zdůraznil, že koupi nijak netajil, protože ji uvedl do soupisu přiznání majetku, který poslanci předkládají senátnímu mandátovému a imunitnímu výboru.

Gross také nevidí důvod, proč by měl zveřejňovat obsahy smluv o půjčce mezi jím a jeho strýcem Františkem Vikem a Vikem a dalším z věřitelů Rostislavem Rodem. "Každý ví, že podle právních předpisů se mohou půjčky sjednávat ústně, nevidím tedy důvod, že bych měl něco nyní dokladovat," řekl premiér. Dodal, že mezi ním a jeho strýcem písemná smlouva nebyla, což je podle něj v rodinách běžné.

Poslanec Beneš připomněl, že 2. 2. 2004 byla zaregistrována firma Grossovy manželky Šárky a o tři týdny později tato firma získává půjčku ve výši šest milionů korun, a to bez ručení nemovitostí. Gross odpověděl, byla splněna garance pro to, aby banka úvěr poskytla. " Mimochodem - mohu k tomu říci jednu věc, že jsem docela spokojen. Měl jsem strach, že klienti mé manželce utečou. Ukazuje se, že ta reklama, která byla provedena, protože ten podnikatelský záměr byl sice kriticky hodnocen, ale hodnocen jako velmi zajímavý, tak klienti naopak přibývají, takže nakonec na tom možná ještě vyděláme.

S odpověďmi premiéra nebyla spokojena místopředsedkyně ODS a sněmovny Miroslava Němcová: "Pan premiér zde řekl, že se jedná o představení pro diváky, a já musím říci, že tomu tak bohužel asi je. Ovšem, jediným režisérem i hercem celého představení je on sám a my jsme nedobrovolnými diváky. Já už tohoto představení mám opravdu dost," konstatovala Němcová. "Nikdo v České republice už nevěří ničemu a hlavně nikdo nevěří premiérovi této země."

Naopak poslanci ČSSD hodnotí kauzu financování bytu premiéra Grosse jako štvanici a svému šéfovi nadále věří.

První podnět k prověření nejasností kolem koupě bytu premiéra Stanislava Grosse podal jeden z občanů. Aférou se tedy zřejmě brzy začne zabývat policie. Oznamovatel z řad občanů podezírá premiéra, jeho manželku Šárku a strýce Františka Vika z trestných činů přijímání úplatku, krácení daní a nadržování. Trestní oznámení připravuje prý také předseda spolku Šalamoun John Bok.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme