Premiér Gross poprvé naznačil ochotu rezignovat

Premiér Stanislav Gross je za určitých podmínek připraven vzdát se své funkce. ČSSD nabízí lidovcům a unionistům jednorázovou dohodu o vytvoření proevropské vlády, ve které by nebyli zastoupeni významní představitelé ani jedné ze tří stran. V čele nového kabinetu by stál znovu sociální demokrat. Hlavní odpovědností vlády by bylo přijetí evropské ústavní smlouvy. Prezident Václav Klaus návrh uvítal a řekl, že tuto variantu řešení vládní krize je připraven podpořit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross

Stanislav Gross | Foto: Stanislav Zbyněk

"Ta varianta jasně obsahuje to, že bych rezignoval na funkci předsedy vlády poté, co bude tento projekt připraven, aby tady nebylo nějaké období politické nestability," oznámil Stanislav Gross po jednání předsednictva a poslaneckého klubu ČSSD.

Tento scénář ale musí ještě v sobotu posvětit ústřední výkonný výbor sociální demokracie. Dohoda by podle Grosse mohla být hotova do příštího zasedání vlády.

Křesťanští demokraté jsou připraveni o návrhu ČSSD jednat. Jejich předseda Miroslav Kalousek ale upozornil, že personální obsazení vlády za KDU-ČSL je suverénním rozhodnutím lidovců.

"Trvá naše stanovisko, že za nejlepší variantu pokládáme pokračování koalice ´101´ s jiným předsedou vlády, nominovaným ČSSD. Pokud se ČSSD rozhodne do nové vlády nedelegovat vyšší stranické funkcionáře, budeme to vnímat jako její suverénní rozhodnutí. KDU-ČSL si ponechá vlastní suverénní personální rozhodování a jsme připraveni k intenzivnímu jednání."

Unie svobody-DEU je připravena jednat o všech návrzích, které povedou k ukončení politické krize a budou založeny na podpoře demokratických stran v Poslanecké sněmovně. Radiožurnálu to potvrdil místopředseda unionistů František Pelc.

Novou iniciativu sociálních demokratů, která otevírá cestu k vyřešení vládní krize, přivítal prezident Václav Klaus. "Řešení tohoto typu jsem připraven nejen umožnit, ale i podpořit. Mělo by však být přijato bez dlouhého otálení," prohlásil večer Klaus před svým odletem do Říma.

Lucie Weissová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme