Premiér Gross požádá o bezpečnostní prověrku

Premiér Stanislav Gross se rozhodl, že pod tlakem informací o neprůhledných financích své rodiny požádá o provedení bezpečnostní prověrky. Gross tak učinil poté, co týdeník Respekt zjistil, že čerstvě založená firma premiérovy ženy Šárky koupila vloni na jaře obytný dům na pražském Proseku za necelých šest miliónů korun. O provedení prověrky chce požádat ještě do březnového sjezdu ČSSD. Premiér také oznámil, že jeho manželka požádá finanční úřad, aby prověřil okolnosti nákupu domu na Proseku. Podle opoziční ODS by premiér měl celou záležitost vysvětlit na schůzi Poslanecké sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Foto: Martin Štěrba

Premiér Stanislav Gross se hájí, že koupě domu na Proseku firmou Denna Production byla řádně hrazena úvěrem. V katastru nemovitostí ale zmínka o tom, že by si společnost na nákup nemovitosti půjčila nebo že za úvěr ručí kupovaným domem, není. Jak zjistil týdeník Respekt, čerstvě založená firma premiérovy manželky Šárky Grossové dům loni na jaře koupila za téměř šest miliónů korun.

"Bezpečnostní prověrku si udělám. Pokud bych tento slib nedodržel, tak samozřejmě ze své funkce odstoupím. Nějaký čas si to vyžádá, ale do sjezdu to myslím stihnu," oznámil Stanislav Gross. Podle vládní mluvčí Věry Duškové však prověřování potrvá zřejmě rok až rok a půl: "To jeho váhání předtím spočívalo v tom, že je mu jasné, že titíž lidé, kteří dneska žádají, aby si nechal tuto prověrku udělat, posléze budou zase kritizovat fakt, že NBÚ je institucí, která je mu podřízená."

Aby premiér skutečně dostál svým slovům o osvětlení finančních toků kolem své rodiny, musel by se podrobit dvěma nejvyšším stupňům prověření - na stupeň tajné nebo přísně tajné. Jedině tak mohou policie a tajné služby prověřit veškeré transakce premiéra a jeho manželky. Takovou prověrku ale Národní bezpečnostní úřad do doby volebního sjezdu ČSSD, tedy do konce března, nemůže stihnout. Mnozí žadatelé o tento druh prověrky totiž na její výsledek čekají déle než rok.

Bezpečnostní prověrku sliboval Stanislav Gross už v roce 1999, protože už tehdy se o původu peněz na jeho byt spekulovalo.

Premiér zároveň oznámil, že jeho manželka Šárka požádá finanční úřad, aby prověřil okolnosti nákupu domu na Proseku. Právník Václav Sládek ale o výsledku šetření finančního úřadu pochybuje. "Mám obavy, že samo o sobě toho moc neudělá, pokud se nechce stát osobou předzvědnou a uvést nějaké pro finanční úřad důležité okolnosti, třeba o případném podezření ze zkrácení daně z příjmů nebo něco podobného. Nicméně bez reálného podezření ani policie ani finanční úřad více nezmohou. Musí být na ty věci důkazy."

Občanská demokratická strana dnes zopakovala svůj požadavek, aby byl program schůze Poslanecké sněmovny rozšířen o premiérovo vysvětlení. Bezpečnostní prověrku, kterou hodlá Stanislav Gross projít, považuje předseda ODS Mirek Topolánek za pouhý trik, který má pouze obalamutit veřejnost. "Protože každý, kdo o té záležitosti něco ví, tak ví, že prověrka na přísně tajné trvá minimálně rok, jakákoli jiná prověrka - například kategorie důvěrné - pracuje s otevřenými rejstříky a v žádném případě nemůže objasnit původ jeho majetku. To znamená, je to pouze hra pro diváky."

Politici ODS jsou zatím jedinou stranou, která žádá kvůli Grossovi zařazení speciálního bodu programu sněmovny. Proto se zítra pokusí získat podporu u dalších, dosud nerozhodnutých parlamentních stran. Pokud se jim to nepodaří, budou premiéra ve čtvrtek interpelovat.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Jan Hrbáček, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme