Česko 0:0 USA

Premiér Gross žádá o bezpečnostní prověrku

Prověrka premiéra Stanislava Grosse, která má vyvrátit pochybnosti kolem majetkových poměrů jeho rodiny, může začít. Předseda vlády už vyplnil desítky stran podrobného dotazníku, který je hlavním východiskem pro práci Národního bezpečnostního úřadu. Formulář podle mluvčí vlády Věry Duškové odevzdá zřejmě ve čtvrtek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross | Zdroj: ČTK

Gross před měsícem slíbil, že požádat o prověrku stihne do sjezdu ČSSD, který začíná tento pátek. Dušková potvrdila, že premiér požádal o nejvyšší stupeň - přísně tajné. V takových případech trvá prověřování minimálně rok. NBÚ bude prověřovat i Grossovu manželku a známé.

"Bezpečnostní prověrku si udělám. Pokud bych tento slib nedodržel, tak samozřejmě ze své funkce odstoupím. Nějaký čas si to vyžádá, ale do sjezdu to myslím stihnu," oznámil na počátku února Gross. Podle tehdejšího vyjádření vládní mluvčí Věry Duškové však prověřování potrvá zřejmě rok až rok a půl: "To jeho váhání předtím spočívalo v tom, že je mu jasné, že titíž lidé, kteří dneska žádají, aby si nechal tuto prověrku udělat, posléze budou zase kritizovat fakt, že NBÚ je institucí, která je mu podřízená."

Bezpečnostní prověrku sliboval Stanislav Gross už v roce 1999, protože už tehdy se o původu peněz na jeho byt spekulovalo.

Grosse stihl v souvislosti s vládní krizí propad popularity. Úřadující šéf sociální demokracie má nyní 18 procent sympatizantů, což ve srovnání s lednovými údaji představuje propad o plných 29 procent. Jak vyplývá z průzkumu agentury STEM, v čele tabulky je ministr kultury Pavel Dostál s 65 procenty příznivců. Druhá příčka za Dostálem patří pražskému primátorovi Pavlu Bémovi z ODS, který předstihl šéfa své strany Mirka Topolánka. Pořadím na žebříčku podle analytiků zamíchala současná krize koaličního kabinetu. I šéfa lidovců Miroslava Kalouska podporuje o 11 procent lidí méně než počátkem roku.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme