Premiér Gross žádá o pomoc prezidenta

Česká vláda se opět dostává do krize. Tzv. noční dohoda, ke které lídři ČSSD, KDU-ČSL a US-DEu dospěli v noci na včerejšek, už neplatí. Postavili se proti ní sociální demokraté, lidovci na ní naopak trvají. Ministři Unie svobody proto podali demisi. Stávající premiér Stanislav Gross počítá s tím, že v současné situaci je nezbytné, aby se do řešení situace zapojil prezident Václav Klaus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Sociální demokraté trvají na proevropské vládě bez stranických lídrů. Podle premiéra a předsedy ČSSD Stanislava Grosse je ale další jednání možné. "Teď bude následovat jediná věc, my jasně dáme na stůl naši nabídku, kterou myslíme upřímně a vážně, nabídku, která je řešením pro tuto zemi, protože země potřebuje stabilitu. Já jsem na tomto řešení ochoten participovat tím, že odstoupím z funkce předsedy vlády, ale nebudeme postupovat způsobem, který si diktuje KDU-ČSL," uvedl stávající premiér.

Proč vlastně ČSSD dohodu odmítá, Radiožurnálu řekl jeden z jejích vyjednavačů, předseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek: "Na jednání v grémiích byl nejsilnější názor, že návrh, který byl předložen, nesplňuje kritéria, podmínky, se kterými se do jednání šlo. A i zadání, co schválil Ústřední výbor. To znamená vytvoření takové podoby vlády, ve které se oslabí lis stranických sekretariátů a ve které nebudou zastoupeny stranické špičky."

Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal říká, že kamenem úrazu je právě nespolehlivost sociálních demokratů. Teď by měl podle Kasala jednat Stanislav Gross a udělat krok, kterým by se situace odblokovala: "Tím je demise celé vlády, já věřím, že k tomu dojde příští středu."

Krach dohody tří stran nepřekvapil opozici. Občanští dmeokraté a komunisté se shodují v tom, že na tahu je prezident. Podle Vojtěcha Filipa z KSČM by měl Václav Klas především přijmout demise ministrů - pokud by to neuděl, zkomplikoval by jen situaci. "V podstatě by udržoval při životě koalici, která se nechce dohodnout. První, co by měl přijmout, je demise pana ministra Mlynáře," dodal Filip.

První místopředseda občanských demokratů Petr Nečas si myslí, že politici by měli uvažovat o tzv. generální dohodě, se kterou přišla před dvěma dny právě ODS. Podle Nečase by mohl jednání iniciovat prezident republiky. "Osobně se domnívám, že by tím správným krokem bylo jednání pana prezidenta se šéfem nejsilnější opoziční strany, které by bylo následováno jednáním všech demokratických parlamentních stran," označil za možné východisko z krize první místopředseda ODS .

Prezident už včera odpoledne prohlásil, že že pokud pokus o složení vlády na základě staré koalice nevyjde, je na řadě varianta předčasných voleb.

Helena Šulcová, Ondřej Černý, Markéta Hýlová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme