Premiér hledá způsob, jak nezvýšit platy soudců. Navzdory verdiktu Nejvyššího soudu

Soudcům se možná nakonec nebudou doplácet platy tři roky zpátky. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že se kvůli tomu chce v úterý sejít s některými ministry a odborníky. Pokusí se prý najít cestu, jak peníze soudcům nevyplatit. Státní rozpočet by to jinak přišlo na zhruba 1,7 miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Nejvyšší soud nedávno rozhodl, že ministerstvo práce soudcům špatně počítá platy. Verdikt otevírá cestu k tomu, aby si soudci přilepšili o několik tisíc měsíčně.

Premiér Bohuslav Sobotka však hledá způsob, jak tomu zabránit. Rozhodnutí Nejvyššího soudu ho prý nemile překvapilo a rozpočet s ním nepočítal.

„Já se nedomnívám, že soudci jsou právě sociálně nejpotřebnější kategorie obyvatel ČR, kterým bychom měli vyplatit 1,7 miliardy korun zpětně za uplynulé tři roky. To je obrovská suma, která bude vyplacena velmi omezenému okruhu zaměstnanců veřejného sektoru,“ říká Sobotka.

„Je to nespravedlivé. Nečasova vláda snížila platy nejenom soudcům, ale snížila je třeba o 10 procent policistům a hasičům. A těm to zpětně nikdo nevrátí, protože policisté a hasiči si zpětné navrácení nemohli vysoudit a nevysoudili si ho, na rozdíl od představitelů justice. Tohle je věc, která je morálně velmi sporná,“ míní premiér.

Ve středu na vládě mají ministryně práce Michaela Marksová z ČSSD a ministryně spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO navrhnout, jak na rozsudek Nejvyššího soudu reagovat. Ministerstvo práce se nedávno nechalo slyšet, že je připravené se verdiktem řídit. Ministryně Válková doufá, že se peníze v rozpočtu najdou.

Soudci chystají společný postup

Více peněz by dostali všichni soudci. Zatím ale není jasné, jestli by je plošně vyplatilo ministerstvo spravedlnosti, nebo jestli by soudci museli jednotlivě podávat žaloby každý za sebe.

Podle nového předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala chystají soudci v nejbližších dnech společné prohlášení o tom, jak budou postupovat.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na tiskové konferenci | Foto: Tomáš Adamec

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský řekl, že nejasnosti v zákoně měla vláda řešit už dávno.

„To se ví mnoho let, že dikce zákona umožňuje dvojí výklad, dvojí způsob výpočtu,“ upozorňuje.

„Řada soudců obecných soudů žalovala stát o to, aby se použil ten pro ně výhodnější výpočet. A řadu let exekutiva a parlament tu dikci v zákoně neopravili,“ tvrdí Rychetský.

Špatný výpočet u soudců i politiků

Český statistický úřad pravidelně zveřejňuje takzvanou průměrnou hrubou měsíční mzdu fyzických osob v nepodnikatelské sféře. Podle ní pak ministerstvo práce počítalo soudcům platy. Nejvyšší soud ale řekl, že resort měl vycházet z jiného čísla, které mzdy přepočítává na plné úvazky. Zatím používaný údaj totiž zahrnuje i zkrácené úvazky a ty průměr snižují.

Soudci by si tak měli polepšit o několik tisíc měsíčně. Teď berou kolem 70 tisíc korun, ale částka se samozřejmě liší podle toho, u kterého soudu pracují a jakou mají praxi.

Podle Nejvyššího soudu navíc ministerstvo špatně počítalo také platy politikům. Třeba poslance to prý připravilo zhruba o 5000 korun měsíčně. Soudci ale jako jediní neměli zmrazené platy, takže se můžou domáhat doplatku tři roky nazpátek.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme