Premiér Jan Fischer začne jednat o složení své vlády

Dnes se by se mohla začít rýsovat nová vláda. Premiéra Jana Fischera totiž čeká jednání se zástupci politických stran o složení jeho kabinetu. Měli by ho tvořit úředníci. Přednost budou mít nejspíš současní náměstci jednotlivých ministerstev. Někteří kandidáti už oficiální nabídku dostali, jiní na ni čekají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Fischer | Foto: Tomáš Adamec

Ministry by se měli stát ti úřadníci, kteří resorty dobře znají. Vidí do rozpracovných projektů a vědí, kdo šéfuje jednotlivým ředitelstvím a úřadům, které pod resorty spadají. Přednost proto budou mít současní náměstci.

V případě, že mezi nimi nebude vhodný kandidát, noví ministři se budou hledat na místech sekčních šéfů, popřípadě mezi bývalými náměstky nebo právě mezi šéfy institucí, které příslušné ministerstvo zřizuje.

To potvrzuje i zatím jediná jistá nominace, a to sociálních demokratů - ministrem zahraničí by měl být Jan Kohout, stávající náměstek resortu. Na seznamu dvou nejsilnějších stran - ODS a ČSSD - je ale třeba i náměstek vicepremiéra pro evropské záležitosti Marek Mora. Ten se ke své nominaci vyjádří nejspíš během dneška.

Zatím mlčí i další kandidáti. Ministerstvo vnitra by měl vést současných šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina. Tomu už sociální demokraté gratulují, přitom ho ve funkci premiér Fischer ještě nepotvrdil.

Podle původních dohod měly jména kandidátů doporučit i dvě menší koaliční strany. Lidovci ale necelý den po uzavření dohody oznámili, že odborníky do vlády nenominují. S podobným prohlášením vystoupila i Strana zelených, která nechce asistovat "velké koalici" ODS a ČSSD.

Vládní krizi jsme se věnovali i v těchto zprávách:
Kvůli volbám se zkrátí funkční období Poslanecké sněmovny
Paroubek: Předčasné volby budou podle stávajícího volebního zákona
Prezident V. Klaus jmenoval J. Fischera premiérem
Několik lidoveckých poslanců podepsalo dohodu o vládě
ČSSD je připravena deklarovat podporu úřednickému kabinetu
Poslanci už mají návrh zákona umožňující rozpuštění sněmovny
Nedělní dohoda o překlenovací vládě se hroutí
Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Marika Táborská, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme