Premiér je připraven navrhnout prezidentu jmenování Pelikána ministrem spravedlnosti

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka je připravený navrhnout prezidentu Miloši Zemanovi do funkce ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Ten je teď prvním náměstkem ministryně Heleny Válkové z hnutí ANO. Válková už oznámila, že na funkci k 1. březnu rezignuje. Sobotka se odpoledne sešel s Pelikánem na první oficiální schůzce, kde se o ministerské funkci bavili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Pelikán

Robert Pelikán | Zdroj: ČTK

Probírali spolu priority a další fungování resortu. Podle Sobotky je nutné hlavně dotáhnout do konce dohodu se soudci a státními zástupci o jejich platech tak, aby se části svých nároků vzdali, jak s nimi před týdnem vyjednali zástupci koalice.

Nový ministr by měl podle premiéra také připravit zákon, který by upravil soukromé exekuce, novelu insolvenčního zákona, občanského zákoníku, a zároveň připravit reformu vězeňství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Sobotka se sešel s kandidátem na ministra spravedlnosti Pelikánem. O schůzce informuje redaktorka Jana Čermáková

Robert Pelikán je podle premiéra dobrý kandidát na ministra spravedlnosti:

„Já jsem přesvědčen, že Robert Pelikán je dostatečně orientován v problematice resortu. Jsem přesvědčen o tom, že má pro to, aby zastával funkci ministra spravedlnosti, dostatečnou kvalifikaci. A jsem připraven v okamžiku, kdy to bude z legislativního hlediska možné, předložit návrh na jeho jmenování do funkce ministra spravedlnosti."

S Pelikánem chce ještě před případným jmenováním mluvit také prezident Zeman, konkrétní datum schůzky ale zatím nepadlo.

Náměstek Pelikán řekl, že se s premiérem na všem shodli, v ničem neměli rozdílná stanoviska.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) | Foto: ČTK

I on považuje za priority novelu insolvenčního zákona nebo chystanou normu o státním zastupitelství. Řekl také, že je připraven dál spolupracovat se současnou ministryní Helenou Válkovou.

„Považuji za samozřejmé, že mnohé věci budou konzultovány se současnou paní ministryní. Ona by chtěla aktivně působit ve své poslanecké roli a ústavněprávním výboru. Já předpokládám, že budeme naši činnost nadále koordinovat. Naopak si od toho slibuji dobrou spolupráci s Parlamentem tím, že tam bude někdo, kdo zná resort zevnitř a kdo spolupřipravoval strategii," uvedl Pelikán. Dodal, že se na jednání se Zemanem těší.

Prezident dnes z návštěvy Spojených arabských emirátů vzkázal, že si ještě promyslí, jestli rezignaci Heleny Válkové přijme. Pokud ne, požádal by premiér prezidenta Zemana o odvolání ministryně z funkce. A podle ústavy by ji odvolat měl. Podle Sobotky není možné nutit někoho zastávat funkci, kterou vykonávat nechce.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme