Premiér: Kampaň kolem Unipetrolu vyvolala skupina Tomáše Pitra

Premiér Paroubek je přesvědčen, že mediální kampaň kolem údajné korupce při privatizaci Unipetrolu vyvolala skupina Tomáše Pitra. Ta prý bojuje proti podnikatelským zájmům šéfa Agrofertu Andreje Babiše.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek u mikrofonu Radiožurnálu

Jiří Paroubek u mikrofonu Radiožurnálu | Foto: Miroslav Konvalina

Podle premiéra skupina zinscenovala schůzky s lobbistou Jackem Spyrou na kterých před skrytou kamerou TV Nova zazněly výroky o obrovských úplatcích. Premiér řekl, že Pitr dodával "vybrané informace" přímo televizi Nova. Spyra a reportér TV Nova Janek Kroupa se setkávali přímo na pokyn Pitra, tvrdí předseda vlády.

Jiří Paroubek se dnes kvůli kauze sešel se šéfy zpravodajských služeb a požádal je, aby informace k případu předali policii i nejvyšším ústavním činitelům. Celou věc prý vidí jako pokus o útok na ústavní pořádek této země.

"Skupina Tomáše Pitra tímto způsobem bojuje proti podnikatelským zájmům Andreje Babiše a její zájem je především ekonomický. Obě skupiny s pomocí svých kontaktů do státní správy soupeří o ovládnutí lukrativní výroby biopaliv v České republice, aspoň takto to vypadá z vnějšku, a obě mají pocit, že jde o existenční boj, jelikož podle nich může být učiněna expanze jen na úkor skupiny druhé," oznámil Paroubek novinářům.

Spyra v nahrávkách obvinil z korupce nejen tehdejšího premiéra Stanislava Grosse, ale i Paroubka, ministra financí Bohuslava Sobotku či předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska. Premiér dnes zdůraznil, že bývalý ředitel premiérova sekretariátu Zdeněk Doležel na schůzkách řekl, že Paroubek, Sobotka ani Kalousek v tom "nejedou".

Spyra čelí v České republice sérii trestních oznámení, vládní politici trvají na tom, že privatizace Unipetrolu byla korektní.

Návrh Občanské demokratické strany na zřízení vyšetřovací komise ke kauze privatizace petrochemického holdingu Unipetrol v Poslanecké sněmovně neprošel. Komunisté totiž svůj názor změnili a občanští demokraté nenašli k prosazení tohoto návrhu dost hlasů. A to i přesto, že je podpořila vládní KDU-ČSL.

O případu Unipetrol se má ve své závěrečné zprávě zmínit i polská parlamentní komise, která vyšetřovala privatizaci koncernu Orlen. Dokument zatím nebyl zveřejněn. Poslanci zpracovávají jeho konečnou verzi. V pátek ji předloží předsedovi parlamentu.

Členové vyšetřovací komise potvrdili, že obšírná zpráva obsahuje i nevelkou pasáž o transakcích PKN Orlen v souvislosti s koupí většinového balíku akcií Unipetrolu. V textu, který ještě nemá definitivní podobu, se hovoří o podezřelých politických a lobbistických vazbách mezi bývalým českým premiérem Stanislavem Grossem, podnikatelem Andrejem Babišem a polským lobbistou Jackem Spyrou.

O něm v úterý psal také list Rzeczpospolita. Spyra podle jeho informací udržoval blízké vztahy s řadou politiků vládnoucího Svazu demokratické levice a zřejmě uplatil tehdejšího náměstka ministra státního pokladu Józefa Woźniakowského, aby mu pomohl navázat kontakty mezi Orlenem a českou firmou Seta, za kterou Spyra lobboval.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Naďa Bělovská, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme