Premiér má prý důkazy o manipulaci loňské volby prezidenta republiky

Předseda vlády Mirek Topolánek tvrdí, že má důkazy o manipulování loňské volby hlavy státu. V Poslanecké sněmovně prohlásil, že je rád předloží na uzavřeném jednání dolní komory. Tuto informaci řekl předseda vlády v souvislosti s informováním sněmovny o kauze poslance Petra Wolfa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek ve sněmovně

M. Topolánek ve sněmovně | Zdroj: ČTK

"Doufám, že mi umožníte, pokud o to požádám, na uzavřeném jednání sněmovny předložit důkazy o tom, jakým způsobem byla manipulována prezidentská volba před rokem, jakým způsobem bylo porušeno ústavní právo," uvedl Topolánek.

Topolánek zopakoval svá starší slova, že "celou věc" řídili a organizovali někdejší šéf české rozvědky Karel Randák a Petr Dimun, v současnosti odpovědný za marketing opoziční sociální demokracie.

O existenci důkazů ví i občanský demokrat Petr Pleva: "Já nemohu říci, že věřím, já to vím, že ty důkazy má. Myslím, že by mohlo být mimořádné jednání, protože to jsou ovšem informace, které jsou vyhrazené, proto bude muset být asi nějaké uzavřené zasedání sněmovny."

Úvahy o manipulaci prezidentské volby, kterou loni vyhrál Václav Klaus, se objevily po úniku záznamu schůzky v hotelu Savoy mezi prezidentovým kancléřem Jiřím Weiglem a lobbistou Miroslavem Šloufem. Kvůli úniku dostal tento měsíc pražský hotel od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu ve výši 80 tisíc korun. Kvůli úniku záznamu byli v minulosti obviněni dva lidé, bývalý policista a pracovník rozvědky.

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka by se ale měla ODS zaměřit místo na únik záznamu ze schůzky mezi prezidentovým kancléřem Jiřím Weiglem a lobbistou Miroslavem Šloufem, na údajný nátlak na tehdejšího poslance ČSSD Evžena Snítilého. "Jak a zda je vyřešeno jeho lustrační osvědčení. Když ve dnech volby jsme se dozvídali, že pan Snítilý pracoval pro komunistickou vojenskou kontrarozvědku, tak by si měl požádat o nové lustrační osvědčení," domnívá se Paroubek. Ten o případu hovořil i ve středečním Radiofóru.

Informace o údajných manipulacích při minulé volbě hlavy státu nebude prezident Václav Klaus komentovat a ani se v kauze nebude angažovat. Politikům vzkázal, že si záležitost mají mezi sebou vyřídit straničtí lídři. V pondělí by se navíc měla zprávou o možném manipulování při volbě hlavy státu zabývat i vláda.

Ve třetím kole druhé prezidentské volby byl hlavou státu zvolen v únoru loňského roku ve veřejném hlasování Václav Klaus. Získal 141 hlasů přítomných poslanců a senátorů. Jan Švejnar obdržel ve třetím kole druhé volby 111 hlasů. Z prezidentské volby odstoupila ještě před prvním kolem Jana Bobošíková. Souhrn zpravodajství z tehdejší volby prezidenta, fotogalerie i zvukový archiv najdete na speciálním webu Volba prezidenta 2008.

V souvislosti s kauzou Petra Wolfa premiér zopakoval, že o schůzce Marka Dalíka s Wolfem nevěděl. Právě kauza kolem bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa je pro sociální demokracii důvodem pro první hlasování o nedůvěře vládě během českého předsednictví Radě Evropské unie. Informace o případu považuje sociální demokracie za závažné a odporující demokratickým praktikám. Petr Wolf byl i hostem středečních Dvaceti minut Radiožurnálu.

Milan Kopp, Veronika Malá, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme