Premiér: Moje slova o důchodové reformě byla zkreslena

Premiér Jiří Paroubek říká, že jeho vyjádření o tom, že penzijní reforma není zatím nutná, bylo nepřesně citováno a vytrženo z kontextu. "Je známá věc, že 20 let by se nemusela důchodová reforma provádět, ale nicméně já si myslím, že s největší pravděpodobností to nutné je," řekl novinářům po zasedání Bezpečnostní rady státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Jan Rosenauer

Z předchozího premiérova rozhovoru pro agenturu Bloomberg, který zveřejnil server Patria, vyplynulo, že Jiří Paroubek je proti změnám v penzijním systému. Podle něj se deficit rozpočtu snižuje více, než se očekávalo, takže současný penzijní systém nezačne zatěžovat rozpočet ještě dvacet let. Zvyšující se porodnost ho pak udrží několik desetiletí.

"Tohle bylo vytržené z kontextu, s tím že samozřejmě 20 let nehrozí žádný propad toho důchodového systému, ale může hrozit po 20 letech," řekl později s odkazem na expertní skupinu novinářům.

Názor premiéra, vyjádřený v rozhovoru pro agenturu Bloomberg, ostře odmítl předseda lidovců Miroslav Kalousek. "Jsme pravděpodobně jediná země v EU, jejíž třicátníci netuší, jaký budou brát důchod a v jakém systému," reagoval na slova Paroubka s tím, že předseda vlády nevidí dál než na konec volebního období.

Ekonomického analytika Pavla Kohouta zase překvapilo, kde vzal premiér údaje, že rozpočet nebude penzijní systém zatěžovat. "Vždyť už v současné době ho zatěžuje až příliš. Také (premiér) předpokládá zvyšující se porodnost - no, doposud byla porodnost v České republice jedna z nejnižších na světě, a pokud se v posledních dvou letech mírně zvyšuje, tak to pořád ještě není žádný důvod k tomu, abychom odmítali nutnost penzijní reformy. Takže já tento názor hodnotím jako velice nepoučený a laický."

Na nutnosti důchodové reformy se premiér minulý týden shodl se zástupci parlamentních stran v Kramářově vile. Ze schůzky vyplynulo, že politici se chtějí do konce října dohodnout na tom, jak konkrétně bude reforma vypadat.

Naděžda Hávová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme