Premiér navrhne ministrem obrany Kostelku

Novým ministrem obrany by se měl stát Miroslav Kostelka. Jeho jmenování navrhne prezidentovi předseda vlády Vladimír Špidla. Premiér to potvrdil po dnešním jednání předsednictva ČSSD. Jaroslava Tvrdíka, který minulý týden rezignoval kvůli nesouhlasu se škrty v armádním rozpočtu, tak nahradí v čele resortu obrany jeho dosavadní první náměstek. Nový ministr bude jmenován zřejmě v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kostelka | Foto: Michal Doležal

Vladimíra Špidla po jednání řekl, že pro Kostelku hovořila dobrá orientace a autorita v prostředí resortu obrany a také to, že může okamžitě pokračovat v reformě armády. "To je mimořádně důležitá věc," zdůraznil předseda vlády. Podle něj bude totiž nutné ve velmi krátké době v této otázce učinit některá zásadní rozhodnutí, od zbrojních projektů až po rozmístění armádních posádek.

Za Kostelkou stojí i odstupující ministr Jaroslav Tvrdík, který vyslovil přání, aby jej ve funkci vystřídal některý z jeho náměstků. "To jsou lidé, kteří své práci rozumí a minimálně pro určité přechodné období, pro první etapu stabilizace by asi byli jediným možným řešením," uvedl před časem Tvrdík.

Tvrdík minulý týden ve čtvrtek oznámil, že odchází z vlády, protože nesouhlasí se škrty v armádním rozpočtu. O den později po schůzce s premiérem Špidlou svoji rezignaci stáhl. Za pár hodin si to však rozmyslel a oznámil, že na vládní křeslo rezignuje, složí poslanecký mandát a odejde z vrcholné politiky. Tvrdíkovu demisi přijal prezident republiky v úterý.

Kromě Miroslava Kostelky zřejmě zůstane na ministerstvu i celý původní Tvrdíkův tým. "Inženýr Kostelka se dotázal celého reformního týmu, zda je ochoten pracovat na pokračování reformy a tito lidé mu řekli ano," potvrdil Špidla. Sám Kostelka se zatím ke svému budoucímu povolání nechtěl vyjadřovat. S novináři hodlá hovořit až poté, co jej prezident skutečně do funkce jmenuje.

Některým členům ČSSD se však nezamlouvalo, že Kostelka je bývalý profesionální voják a nestraník. Generálskou uniformu odložil teprve letos v květnu a jako aktivní důstojník se Kostelka nesměl politicky angažovat. "Je pravda, že tento post byl sociální demokracie v koaliční vládě, takže jsem přesvědčená, že pokud by to měl být nestraník, tak měl být blízký sociální demokracii," říká například členka předsednictva ČSSD Jana Volfová, která patří ke Špidlovým oponentům.

Podle Špidly se na dnešním jednání předsednictva o této věci jednalo, nicméně debata byla vcelku klidná a užší vedení Lidového domu nakonec premiérovy argumenty přijalo.

Dvaapadesátiletý Kostelka vystudoval Vojenskou akademii v Brně, obor letištní technické zabezpečení. Dva roky po nástupu do štábní funkce u praporu byl jmenován velitelem, v roce 1982 již působil jako zástupce náčelníka týlu protivzdušné obrany státu. Ještě v době komunistické diktatury byl v roce 1987 jmenován zástupcem velitele letectva a protivzdušné obrany státu. Ve funkci přežil demokratické změny v roce 1989 a v roce 1992 byl povýšen na náčelníka štábu hlavního týlu. V letech 1993 až 1998 v armádě působil jako inspektor logistiky.

Zahraniční zkušenosti získal jako vojenský přidělenec při českém velvyslanectví v Kanadě (1998 až 2002) a v letech 1996 a 1997 při studiu na římské NATO Defence College. Loni v únoru převzal funkci zástupce náčelníka generálního štábu české armády. V říjnu jej prezident Havel povýšil do hodnosti generálporučíka. Ovládá angličtinu a ruštinu.

Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme