Premiér Nečas: Ministr Bárta prosazuje konkrétní jména

Vláda přijala protikorupční strategii. Překvapivě rychle - po roztržce mezi ODS a Věcmi veřejnými a vzájemnými výpady, které si prostřednictvím médií uštědřovali ministr vnitra Radek John a premiér Petr Nečas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovnu rozděluje skandál na ministerstvu životního prostředí. Na snímku ministr dopravy Vít Bárta a premiér Petr Nečas (zády).

Sněmovnu rozděluje skandál na ministerstvu životního prostředí. Na snímku ministr dopravy Vít Bárta a premiér Petr Nečas (zády). | Foto: Tomáš Adamec

Shoda ovšem ještě nemá úplně přesné kontury. Pět bodů z celkových 58 je třeba ještě dopracovat. Tento úkol dostala na starost trojice ministrů: Radek John, Jiří Pospíšil a Miroslav Kalousek. Definitivní "ano" by vláda měla říci za dva týdny.

Přehrát

00:00 / 00:00

K protikorupční vládní strategii, ale i k výběru policejního prezidenta se v Ozvěnách dne vyjádřili předseda vlády Petr Nečas a politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Josef Mlejnek.

Mezi sporné body patřilo zřízení inspekce, která by měla kontrolovat ozbrojené složky a taky možnost policie, nahlížet do daňových přiznání podezřelých osob.
Premiér a předseda ODS Petr Nečas v Ozvěnách dne ocenil, že byly splněny jejich požadavky:

Generální inspekce a daňová přiznání

„To znamená, že do 30. června letošního roku bude vládě předložen zákon o Generální inspekci bezpečnostních sborů, to znamená nikoli pouhá analýza, která měla být hotová do konce roku. A za další, že došlo ke specifikaci toho, jak se policie může dostávat k daňovým přiznáním. Bude to pouze v rámci celé policie jedno jediné kontaktní místo na policejním prezidiu, kde bude specifikovaný mechanismus jak se k těmto záležitostem dostat,“ uvedl Nečas.

Premiér také připomněl, že měli požadavky na upřesnění či dopracování návrhů NERVu a tzv. platformy pro veřejné zakázky, kterou zorganizovala Americká obchodní komora, do novely zákona o veřejných zakázkách. „Také se nám podařilo prosadit urychlení přijetí této novely.“

„Také bude přesně specifikován institut spolupracujícího obviněného, to znamená o případné beztrestnosti nebo snížení trestu bude moci rozhodnout pouze soud. Nikoli například státní zástupce a ten soud bude konstatovat vinu obžalovaného – každý zločinec obviněný z trestného činu skončí před soudem,“ uvedl Petr Nečas a za důležité považuje, že rozhodovat bude soud, nikdo jiný.

Za pozitivní také považuje, že nebylo přijato rozhodnutí o zřízení centrálního registru bankovních účtů. „O tomto se bude muset ještě velmi diskutovat, zdůraznil předseda vlády.

Premiér Petr Nečas a ministr vnitra Radek John | Foto: Filip Jandourek

Nevyhnul se ani nedávné mediální roztržce v koalici. „Kdo se podívá na průběh posledních tří dnů, tak ví, že jsem to nebyl já, respektive občanští demokraté, kdo odstartovali tuto přestřelku,“ zdůraznil Nečas s tím, že naopak požadovali a dne se jim také podařilo vylepšení materiálu. „Čili takové výrazy o mrzačení byly unáhlené a zbytečné.“

Reagoval i na slova místopředsedy ODS strany, Alexandra Vondry, který řekl, že ODS má obavu ze sílícího vlivu bývalého šéfa bezpečnostní agentury ABL a současného ministra dopravy Víta Bárty. „Vycházíme ze zkušenosti zhruba posledních 4 týdnů, kdy se jednalo hodně o ministerstvu vnitra obsazení pozic v rámci policie a je to tato naše reflexe konkrétní zkušenosti z koaličních jednání a jednání s Věcmi veřejnými.“

Prosazování konkrétních jmen

Na dotaz, zda má konkrétní důkazy, že Vít Bárta chce ovlivňovat výběr policejního prezidenta, jak včera ve vysílání Českého rozhlasu naznačil ministr Jiří Pospíšil, pak Nečas v Ozvěnách dne uvedl: „Samozřejmě, že tady platí, že pan ministr Bárta prosazuje některá konkrétní jména – to bych lhal, kdybych tvrdil, že tomu tak není - a to samozřejmě je v rozporu s kroky, které jsme si dohodli v létě, že bývalí představitelé firmy ABL nebudou usilovat o vliv na policii. Jsem přesvědčen, že kroky, které se týkají ministerstva vnitra a Policie České republiky má častosti příslušný resortní ministr a budeme rádi, když tomu bude tak i nadále,“ zdůraznil Petr Nečas.

Ministr dopravy Vít Bárta (Věci veřejné) před zasedáním vlády ČR | Foto: Tomáš Adamec

„Jsme přesvědčeni že všem koaličním stranám a všem členům vlády jde i o to, abychom měli kvalitní, fungující policii, abychom nepolitizovali její práci. Já naopak musím říci, že zbytečné a absurdní výroky představitelů Věcí veřejných svědčící o určité nervozitě, například výroky, že Ivan Langer řídí ministerstvo vnitra – to je přeci absolutní nesmyl."

"Pan Langer rok a půl už není ministrem vnitra. A pokud stávající pan ministr vnitra má pocit, že v tom resort třeba nemá dostatečnou autoritu – což já mohu pouze spekulovat, zda ten pocit má, nebo nemá – tak je úplně zbytečné a podle mého názoru nepřijatelné dělat útoky na někoho, kdo v tom resortu už rok a půl nesedí,“ konstatoval v Ozvěnách dne předseda vlády Petr Nečas.

Partneři i rivalové

Politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Josef Mlejnek pak v Ozvěnách poznamenal, že spekulace ovlivňování ministerstva vnitra Věcmi veřejnými jsou od voleb, ale přímé důkazy nejsou. „Nikdo nic konkrétního neřekne, ale půl roku se o tom spekuluje.“

Koaliční rozpory ohledně protikorupčního balíčku připsal Mlejnek politické rivalitě. „Strany sice tvoří koalice, ale jsou soupeřkami, ucházejí se zhruba o stejný lektorát, takže se dá předpokládat, že boje budou pokračovat.“

Milan Kopp, Lukáš Vincourek, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme