Premiér Nečas na tradiční oběd s prezidentem nepřijede, prý se omluvil

Na tradiční novoroční oběd prezidenta republiky s předsedou vlády v Lánech tentokrát premiér Petr Nečas nezavítá. Omluvil se ze závažných rodinných důvodů. Mezi hosty novoročního poledního diskusního pořadu ale stále figuruje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéra Petra Nečase s manželkou přivítal prezident Václav Klaus s chotí | Zdroj: ČTK

Podle neoficiálních informací pozvánka z Hradu odešla a oběd odřekl právě premiér Petr Nečas. Důvod, proč tentokrát na novoroční setkání s prezidentem Václavem Klausem nepojde, zatím neuvedl. Vysvětlení nepřišlo ani z okolí hlavy státu.

Podle informací serveru Parlamentní listy Nečas svoji nepřítomnost omluvil rodinnými důvody. Premiér se má přitom den před plánovaným obědem setkat se svým slovenským protějškem Robertem Ficem v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v Brně a tam svoji účast zatím neodřekl. Potvrdila to i mluvčí České televize.

Ve čtvrtek tak na oběd k prezidentovi na Pražský hrad přijede jen předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a předseda Senátu Milan Štěch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč si novoroční oběd letos vychutná prezidentský pár o samotě, zjišťoval Nikola Bojčev

Václav Klaus pozval na novoroční oběd už celou řadu premiérů: Vladimíra Špidlu, Stanislava Grosse, Jiřího Paroubka, Mirka Topolánka a Jana Fischera.

Většinou se účastnily novoročních obědů i manželky obou státníků, které na rozdíl od svých manželů neprobíraly aktuální politickou situaci nebo fungování vlády. Jejich tématy byla většinou charita nebo problémy společnosti.

O školství se třeba zajímala Šárka Grossová. „Bavili jsme se o nadačních fondech, o tom, jak by měly pokračovat děti z dětských domovů, co nám chybí ve školách. Myslím, že by to bylo ještě na mnohem delší debaty,“ řekla po obědě Grossová.

Ale třeba v roce 2008 tehdejší předseda vlády Mirek Topolánek přišel bez manželky. Manželé Topolánkovi totiž měli rodinné spory kvůli premiérově milence, poslankyni Lucii Talmanové. A tehdy se Topolánek prezidentskému páru omlouval.

„Jaké to bylo dnes bez manželek? Musím říct, že horší a veřejně slibuji paní Livii, že příští rok se polepším,“ kál se tehdy Topolánek. Další rok ale přišel znovu sám a jeho manželství se definitivně rozpadlo.

Menu novoročního obědu je vždy tajemstvím šéfa kuchyně. Většinou kuchaři sahají po zdrojích z lánských obor a zámecké kuchyně. Často servírují například zvěřinu. „Kachní prsíčka, jelení filátka s jáhlovými noky, horké maliny s vanilkovou zmrzlinou, káva, vínečko, nealko,“ popsala menu při návštěvě manželů Grossových Livia Klausová.

Nikola Bojčev, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme