Premiér Nečas odmítl dát garance, které požadují lékaři

Vláda podle premiéra Petra Nečase nemůže lékařům garantovat, že se po stáhnutí výpovědí budou moci vrátit na svá místa. Stejně tak jim nemůže dát záruky, že slíbené dvě miliardy korun půjdou výhradně na platy doktorů. Premiér to řekl po jednání se zástupci lékařských odborů a komory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas po jednání s šéfy ČLK Milanem Kubkem a LOK Martinem Engelem | Zdroj: ČTK

Ministr zdravotnictví Leoš Heger lékařům slíbil, že nemocnicím pošle dvě miliardy korun navíc. Peníze našel uvnitř systému. Lékaře dnes vyzval, aby své výpovědi stáhli a v březnu přišli do práce. Lékaři ale chtějí záruky, že je nemocnice vezmou zpět.

Podle premiéra Petra Nečase jim vláda žádné takové garance dát nemůže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma sleduje reportérka Radiožurnálu Martina Spěváčková

„Těžko je asi akceptovatelné, aby existovala nějaká jednosměrka, která by řekla, že v případě, že tyto prostředky půjdou do nemocnic, že se musí použít výhradně a stoprocentně na platy lékařů. Takto detailně modifikovat situaci v jednotlivých nemocnicích a takto striktně to udělat, je asi těžko představitelné,“ soudí premiér.

Hegerův plán, který ministr dnes představil zástupcům lékařů, Nečas podpořil:

„Pro nás vždycky základní tezí bylo, je a bude, že do zdravotnictví za současné situace nemůže přijít nějaký balík peněz ze státního rozpočtu. To je věc, která je vyloučená a je nepřekročitelná pro vládu. To, co je možné, je hledat zdroje uvnitř systému zdravotnictví. Právě tímto je založen návrh, který dnes zazněl.“

Lékaři chtějí 2 miliardy pro sebe

Leoš Heger dopoledne doktorům nabídl dvě miliardy korun s tím, že jsou určeny pro zdravotníky - tedy nejen pro lékaře. S tím ale odbory nesouhlasí, stejně jako s tím, že by i přes dohodu se státem mohli někteří lékaři ve výpovědi o práci přijít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šárka Drinková a Radko Martínek komentovali dnešní návrh ministra zdravotnictví v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Dvě miliardy korun jsou nicméně podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka solidní nabídka:

„Dvě miliardy korun nejsou splněné požadavky lékařů-zaměstnanců, ale je to velice solidní nabídka. A pokud se zajistí, že ty peníze budou použity na platy lékařů, pak by ta nabídka byla zajímavá,“ řekl šéf ČLK.

Odboráři odpoví příští týden

Jednání budou pokračovat příští týden, kdy se také sejdou aktivisté kampaně Děkujeme, odcházíme a rozhodnou, zda v akci budou pokračovat, nebo ji ukončí.

„Já si myslím, že pokud by mělo docházet (ze strany vedení nemocnic) k selekci lékařů při stahování výpovědí, budeme dál jednotně ve všech nemocnicích zůstávat v těch výpovědích,“ řekla v Ozvěnách dne Radiožurnálu koordinátorka Lékařského odborového klubu pro Vysočinu Šárka Drinková a dodala:

Ministr Heger jedná s lékaři | Foto: Filip Jandourek

„Podepsali jsme dohodu o solidaritě, ale i bez ní cítíme morální závazek jednoty ke všem lékařům, kteří podali výpověď v rámci kampaně Děkujeme, odcházíme.“

Podle ní také lékaři v návrhu ministra zdravotnictví postrádají garanci minimálního platu lékaře, který by se promítal do úhrad od pojišťoven.

Například vedení jihlavské nemocnice, které obdrželo 109 výpovědí, je připraveno všechny lékaře přijmout nazpátek, pakliže výpovědi stáhnou. V pořadu Stalo se dnes to potvrdil ředitel tamní nemocnice Lukáš Velev.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev a poradce ministra financí Rudolf Zajac v pořadu Stalo se dnes

„Vzhledem k tomu, že ještě v době před výpověďmi lékařů se nemocnici v několika oborech lékařů nedostávalo, nedokážu si představit, že bych mohl postupovat jinak.“

Ministrův plán počítá také s redukcí počtu nemocničních lůžek. Na zrušení 10 tisíc akutních lůžek se ministr Heger dohodl se zdravotními pojišťovnami. Například ale hejtman Pardubického kraje Radko Martínek namítá, že u nich žádná nadbytečná lůžka nejsou.

„V Pardubickém kraji je nejmenší počet lůžek na počet obyvatel v republice a vyplývá to z toho, že v nedávné minulosti se u nás zrušily celkem čtyři nemocnice,“ upozornil hejtman.

S návrhem na rušení lůžek nesouhlasí ani Svaz pacientů. Jak ve 20 minutách Radiožurnálu řekl viceprezident svazu Josef Mrázek, někteří pacienti by se pak nedočkali ošetření.

Květa Moravcová, Martina Spěváčková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme