Premiér Nečas podpořil plnoprávné členství Turecka v EU

Premiér Petr Nečas podporuje plnoprávné členství Turecka v Evropské unii. Ujistil o tom tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana při jeho návštěvě v Praze. Premiéři také podepsali prohlášení o spolupráci v kulturní oblasti, v Praze tak začne brzy fungovat turecké kulturní centrum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Recep Erdogan a Petr Nečas | Zdroj: ČTK

"Česká republika patří mezi tradiční podporovatele integračního úsilí do EU a my nadále zastáváme postoj, že Turecko by po splnění přístupových kritérií mělo mít možnost stát se plnoprávným členem EU," uvedl premiér Petr Nečas.

Erdogan potvrdil, že v Praze začne fungovat turecké kulturní centrum. Zároveň vyzval Česko, aby i ono otevřelo své centrum v Turecku.

"Dalším důležitým krokem je záměr výstavby tureckého kulturního centra, které ještě více spojí naše národy. Česká republika by stejným způsobem mohla otevřít kulturní centrum ať už v Istanbulu, nebo v Ankaře. To by nás také velmi potěšilo," řekl Erdogan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu tureckého premiéra sledoval redaktor Štěpán Macháček

Premiéři jednali i o obchodu a investicích. Petr Nečas potvrdil obrovský nárůst, který vzájemný obchod zaznamenal za poslední dobu:

"Chci zdůraznit, že za posledních 10 let se vzájemná ekonomická výměna, ekonomický obchod mezi Českou Republikou a Tureckem, zvýšil více než sedmkrát."

Spolupráce v energetice

Turecký premiér také projevil zájem o spolupráci českých firem na rozsáhlé rekonstrukci energetického sektoru v Turecku.

Nečas potom ujistil, že Česko jednoznačně podporuje plnoprávné členství Turecka v Evropské unii. Podmínkou je ale úspěšné turecké splnění přístupových podmínek.

Erdogan mimojiné také ocenil existenci oboru turkologioe na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. A ještě jednu zajímavost Erdogan zmínil:

"A na závěr bych chtěl českým úřadům poděkovat za udržování tří hřbitovů, které se nacházejí na české půdě a kde jsou uložené ostatky 1100 tureckých vojáků."

Na těchto hřbitovech, jeden z nich je například v Olomouci, jsou pochovaní turečtí vojáci z 1. světové války, tehdy byla Osmanská říše spojencem Rakouska – Uherska.

Erdogana se také setkal s prezidentem Václavem Klausem, který patří k velkým příznivcům členství Turecka v EU.

Štěpán Macháček, mkp, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme