Premiér Nečas připustil, že se ministryní obrany může stát šéfka LIDEM Karolína Peake

Vznik jednotného ministerstva hospodářství je pro premiéra prioritou. Petr Nečas to potvrdil po dnešním jednání kabinetu. Připustil, že po sloučení resortů dopravy a průmyslu jsou další změny ve vládě logické.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas po jednání vlády | Foto: ČTK

„Samozřejmě pokud se definitivně dohodneme na tom, aby bylo vytvořeno jedno ministerstvo hospodářství, což bude proces, který bude vyžadovat delší dobu, protože vyžaduje změnu velké části legislativních aktů a zákonů, tak to, že by strana LIDEM převzala odpovědnost za ministerstvo obrany je logický krok, včetně nominace předsedkyně této strany na tuto pozici,“ uvedl Nečas.

Podle premiéra by proces slučování ministerstev dopravy a průmyslu mohl trvat přes rok. Definitivně chce mít o změnách jasno příští týden.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných změnách ve vládě mluvili na Radiožurnálu místopředseda strany LIDEM a poslanec Viktor Paggio a Milan Urban, předseda Hospodářského výboru sněmovny za ČSSD

„Do konce první dekády měsíce prosince. Je to dáno i tím, že demise pana ministra Vondry je určená k pátku tohoto týdne. Tyto věci chceme mít uzavřeny příští týden. Co se týče slučování ministerstev, to je proces, který má svoji legislativní a organizační periodu, takže je to záležitost dlouhodobá, která přesahuje horizont jednoho roku,“ řekl Nečas.

Strana LIDEM zároveň připustila, že je ochotná přenechat ODS ministerstvo dopravy, jestliže se její zástupkyně Karolína Peake postaví do čela obrany.

Vicepremiérka Peake navrhuje taky sloučení resortů kultury a školství a postupné zrušení ministerstva pro místní rozvoj. Tím by se podle ní dalo ušetřit až 12 miliard korun.

„Variant je více, ale sloučení ministerstev dopravy a průmyslu a ministerské křeslo v resortu obrany je ta nejpravděpodobnější. Karolína Peake včera získala od předsednictva mandát, aby jednala i o výměně rezortu obrany a dopravy mezi ODS a LIDEM,“ říká místopředseda LIDEM a poslanec Viktor Paggio.

Přehrát

00:00 / 00:00

Možné sloučení ministerstva dopravy a průmyslu okomentovala místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová a komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

Podle místopředsedkyně TOP 09 a rozpočtového výboru sněmovny Heleny Langšádlové by se neměla spojovat diskuse o výměně ministrů dopravy a obrany s možným slučováním ministerstev.

„Není šťastné, abychom hovořili o personálních otázkách a v souvislosti s tím o dlouhodobých koncepčních otázkách slučování jednotlivých ministerstev,“ míní.

„Vláda má jako cíl slučování některých orgánů státní správy, ale mělo by se jednat především o rušení agend případně rušení duplicit agend. Samo o sobě sloučení dvou ministerstev nám nic nepřinese,“ upozorňuje Langšádlová. Podle ní jsou ministerstva dopravy a průmyslu a obchodu klíčová, a to i kvůli evropským dotacím a novému finančnímu období EU.

Na slučování rezortů zní z ČSSD různé názory

S tím, že by se měla ministryní obrany stát Karolína Peake, nesouhlasí předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a proti se postavil i jeho stranický kolega a předseda hospodářského výboru sněmovny Milan Urban.

„Jedná se o plivnutí do tváře občanům České republiky. Na každém ministerstvu by měl být někdo, kdo má s tím ministerstvem nějakou zkušenost. Tato personální nominace bude ke škodě vlády i ministerstva obrany a nic dobrého nepřinese,“ myslí si Milan Urban.

Urbanovi by se nicméně slučování agend a vznik ministerstva hospodářství líbilo. Naopak Sobotka se vyslovil proti. Alespoň v souvislosti s Nečasovou vládou. Slučování ministerstev rok a půl před koncem volebního období je podle předsedy ČSSD absurdní.

„Pokud chtěla vláda přistoupit k redukci centrálních úřadů státu, tak to měla udělat na začátku volebního období, aby se také musela vypořádávat s důsledky tohoto kroku,“ říká Sobotka.

Nikola Bojčev, pir, Vojtěch Kouřímský, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme