Premiér Nečas se sejde s odboráři kvůli snižování mezd

Odboráři budou jednat s premiérem Petrem Nečasem o chystaném snižování platů zaměstnanců veřejného sektoru. Kvůli škrtům svolaly odborové svazy na 21. září do Prahy demonstraci. Dnešní schůzka s premiérem podle nich ale protest odvrátit nemůže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

Současná vláda chce příští rok ušetřit až 21 miliard korun změnou tabulek platových tarifů a snížením základních mezd zaměstnanců veřejného sektoru o desetinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Schůzka s premiérem demonstraci neodvrátí, řekla mimo jiné předsedkyně odborů ve státní sféře Alena Vondrová v Ranním interwiev Radiožurnálu

Pokud vláda úpravy tarifů schválí, budou se týkat asi 400 tisíc ze 700 tisíc státních zaměstnanců.

Odborům se nelíbí, že by měly být částečně nebo zcela zrušeny platové stupně a sníženy základní garantované složky platu. Šéf školských odborářů František Dobšík doufá, že premiér přijde na jednání s novým návrhem.

„Pan premiér na posledním jednání víceméně přislíbil, že nějaké varianty spatří světlo světa. To, co zatím připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí, je původní varianta, kde byl jen jeden platový stupeň pro každou platovou třídu,“ upozorňuje.

Novou variantu naopak neočekává místopředsedkyně odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví Ivana Břeňková: „V žádném případě si to nepředstavujeme tak, že ze dvou variant, se kterými jsme měli možnost se seznámit, obdržíme na jednání třetí, horší variantu.“

Demonstrace bude, trvají odboráři na svém

Předsedkyně odborů ve státní sféře Alena Vondrová ve vysílání Radiožurnálu potvrdila, že i kdyby se dnes odboráři s Nečasem dohodli, demonstrace 21. září bude.

„Musíme dát zaměstnancům prostor, aby svůj názor sdělili veřejně, protože považujeme přístup k těmto zaměstnancům za nedůstojný, ponižující. Je to výraz neúcty k zaměstnancům, kteří pro nás pro všechny zajišťují veřejné služby,“ uvedla Vondrová.

Premiér Petr Nečas již dříve k chytanému protestu řekl, že respektuje právo občanů vyjádřit svůj názor na kroky vlády. „Já to jako bytostně založený demokrat respektuji a beru na vědomí. Samozřejmě s představiteli odborových svazů jednáme a budeme jednat i nadále. Budeme se snažit tu věc řešit věcným způsobem a tam, kde to bude možné, se budeme snažit najít řešení,“ řekl již dříve premiér Petr Nečas.

Demonstrace plánované na 21. září se mají zúčastnit hlavně policisté, hasiči, vojáci, pracovníci ve zdravotnictví, školství a dopravě.

Martin Hromádka, Tomáš Medek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme