Premiér Nečas věří, že nakonec zvítězí politická odpovědnost

Strany vládní koalice si tříbí pozice před vypršením čtvrtečního ultimáta Věcí veřejných. Nejmenší vládní strana hrozí odchodem z vlády, pokud nebude podepsán dodatek ke koaliční smlouvě. Zatím prý dohodě brání plánované škrty ve školství a v dopravě. Premiér Petr Nečas (ODS) přesto věří, že nakonec zvítězí politická odpovědnost

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas po jednání výkonné rady ODS

Petr Nečas po jednání výkonné rady ODS | Zdroj: ČTK

TOP 09 ovšem už jednat odmítají, i když sporné personální otázky nechávají na premiérovi. A ODS? Ta je připravena podepsat všechny změny, na kterých se koalice domluvila před tím, než v neděli jednání ukončila. O zcela nové koaliční smlouvě s Věcmi veřejnými ale nejsilnější vládní strana vyjednávat nebude.

Přehrát

00:00 / 00:00

Strany koalice si tříbí pozice před vypršením čtvrtečního ultimáta Věcí veřejných. Rozhovor s premiérem, předsedou ODS Petrem Nečasem a Jiřím Leschtinou z Hospodářských novin.

Po pondělním jednání její výkonné rady, která se na tom shodla, to oznámil premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas. V rozhovoru pro Rádio Česko k tomu důrazně dodal:

„Představa, že by se vyjednávala nová koaliční smlouva, je bizarní a pro občanské demokraty absolutně nepřijatelná s tím, že my považujeme výsledky v podstatě 14hodinového jednání o programové části dodatku za skončené. Dojednali jsme v podstatě 99 procent celého textu."

ODS podle něj nevidí důvod, proč v této části dále pokračovat. "Již dříve jsem deklaroval, že o případných personálních změnách na pozicích, které by odpovídaly Věcem veřejným o zřízení pozice šéfa legislativní rady vlády, jsem připraven jednat. Pozice předsedy legislativní rady vlády je nesmírně významná a silná politická pozice," zdůraznil Nečas.

Petr Nečas a Karel Schwarzenberg po jednání K9. | Foto: ČTK

Jednání stran bylo přerušeno, ale má pokračovat. „Určitě elementární politická komunikace probíhala, probíhá a probíhat bude. Další postup bude určitě udělaný tak, aby základní jednání proběhlo. Koneckonců ve středu zasedá vláda se svým standardním programem, čili tam opět předpokládám, že mnohé z těchto věcí může být projednáno,“ řekl předseda vlády a občanských demokratů.

Podle něj strany vládní koalice nemohou bránit Věcem veřejným, pokud budou chtít vypovědět koaliční smlouvu: „My samozřejmě nemáme možnost nějakým způsobem zabránit Věcem veřejným, pokud se rozhodnou vypovědět koaliční smlouvu. Na druhou stranu také jednoznačně říkáme, že o nové koaliční smlouvě s nimi občanští demokraté vyjednávat nebudou.“

Neustálé změny pozic VV

Neustálé změny pozic VV podle něj vyvolávají velké rozpaky. Napřed bylo vyvoláno smírčí řízení kvůli neuspokojivým pozicím Věcí veřejných ve vládě, takto nám to bylo prezentováno. Poté najednou mělo být vyjednáváno především o programu. Poté, co jsme se na drtivé většině shodli, tak najednou byl na stole požadavek na faktické projednání návrhu státního rozpočtu na příští rok a personální záležitosti jsou již druhořadé,“ poznamenal Nečas.

Koaliční partneři podle Nečase v podstatě neví, jaký je cíl Věcí veřejných: „Pokud samozřejmě není cílem to, že chtějí ostře stranického ministra a dalších 14 miliard korun navíc v resortu ministerstva dopravy. Tak to by potom bylo velmi závažné sdělení, že se v podstatě tato koalice teoreticky rozpadne, protože Věci veřejné chtějí přes svého vyhraněného stranického ministra rozdělovat miliardy korun soukromým subjektům na veřejné zakázky.“

Zástupci Věcí veřejných Karolína Peake a Vít Bárta přicházejí na jednání K9 | Foto: ČTK

Nečas nicméně věří v to, že zvítězí politická odpovědnost. „Věřím, že zvítězí politická odpovědnost. Na druhé straně pokud se některá strana rozhodne odejít z vlády, tak jí v tom bráněno nemůže být a z mé strany jí v tom bráněno rozhodně nebude. Pak samozřejmě přicházejí na stůl různé další varianty, od dvoučlenné koalice s možností institucionální dohody se stranou, která je mimo vládu, až třeba po široký rejstřík variant, končících například velmi rychlými předčasnými volbami,“ uzavřel Nečas.

Oč jde Věcem veřejným?

Jiří Leschtina z Hospodářských novin tvrdí, že oč jde Věcem veřejným, není jasné ani straně samotné: „Ve stylu vyjednávání se projevují jisté spory, nejasnosti uprostřed poslaneckého klubu, nejasnost postavení Víta Bárty v celé struktuře Věcí veřejných. Mám pocit, že současná situace souvisí s žádostí o zbavení imunity Víta Bárty, že to je jistý vyděračský nástroj při hlasování o imunitě, na kterou asi dojde.“

Jak Leschtina dodal, že jednání budou muset pokračovat dál a nevěří ani tomu, že by véčkaři odešli z vlády: „Zásadní moment spočívá v tom, že když se podíváme na preference Věcí veřejných, tak jsou tak mizivé, že vyvolání předčasných voleb v jejich případě, myslím, nepřipadá v úvahu a bylo by pro ně zcela zdrcující,“ uzavřel Leschtina s tím, že současná vláda podle něj přežije 30. červen.

Marián Vojtek, Václav Pešička, Milada Richterová, Tomáš Pavlíček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme