Premiér nečekaně navštívil Afghánistán

Na kbelské letiště přiletěl vojenským zásobovacím letadlem z Afghánistánu premiér Mirek Topolánek. V den výročí ukončení druhé světové války v Evropě nečekaně navštívil české vojáky působící v afghánské misi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek v Afghánistánu | Zdroj: ČTK

Mimořádnou zahraniční cestu premiér podnikl kvůli události z minulého týdne, kdy při výbuchu nástražného systému v afghánské provincii Lógar jeden z českých vojáků zahynul a další utrpěli zranění. Zpět do Prahy se Topolánek s doprovodem vrátil v půl šesté.

Premiér Mirek Tpolánek uvedl, že nálada mezi vojáky je dobrá a mají chuť zapojit se do bojů. Proto jim musel vysvětlil, že jsou vojáky rekonstrukčního týmu a jejich úloha je jiná. "Taky jsem jim řekl, že o ně mám strach a udělám všechno pro to, aby minimálně technické a logistické prostředky byly na té úrovni, aby snižovaly riziko tak, aby se neopakovaly mimořádné události z 30. dubna, kdy náš voják při inspekční cestě zahynul," doplnil premiér.

Dnešek si pro svou cestu vybral záměrně. 8. květen je dnem, kdy si v Česku připomínáme Den boje za svobodu a dodal, že čeští vojáci v Afghánistánu za svobodu také bojují. Při své návštěvě navštívil nejenom východoafghánskou provincii Lógar, ale také polní nemocnici a chemickou jednotku, které jsou na mezinárodním letišti v Kábulu.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme