Premiér nepodceňuje případ odposlechů. Chce mluvit s Pavlem Bémem

Premiér Petr Nečas očekává, že údajný únik odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma z ODS bude důkladně vyšetřený. Kauzu považuje za velmi vážnou a chystá se s Bémem si promluvit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krátce promluvil k demonstrantům také Pavel Bém. | Foto: Tomáš Adamec

„Chci ale zdůraznit, že to jsou věci, které byly v minulosti. Od té doby, co jsem se stal lídrem a předsedou ODS, pan Pavel Bém odcházel ze svých funkcí,“ upozornil Nečas.

„My se tímto samozřejmě budeme zabývat a já to chci celkově vyhodnotit, všechny poznatky, které s prominutím vylezou. Budu o tom chtít mluvit s Pavlem Bémem, tuto situaci považuji za vážnou a určitě budeme mít velmi vážný rozhovor,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil souhlasí se závažností případu poškozujícího ODS

Záznamy telefonátů z roku 2007 mají zachycovat rozhovory Béma s pražským podnikatelem a lobbistou Romanem Janouškem. Dokládají Janouškům nadstandardní vliv na pražský magistrát a řízení města.

Exprimátor Pavel Bém se k případu vyjádřil jen prostřednictvím tiskového prohlášení, v němž žádá premiéra a ministra vnitra, aby celou věc nechali prošetřit. Zároveň odmítl, že by podnikatel Janoušek měl nějaký vliv na řízení hlavního města.

Druhá rovina případu: Únik informací z BIS

Podle Mladé fronty Dnes navíc odposlechy BIS získala agentura ABL.

Nahrávky vznikly v době, kdy už byl ministrem spravedlnosti Jiří Pospíšil. Ten však popřel, že by o odposleších telefonátů Béma s Janouškem věděl, žádný konkrétní podnět prý od Bezpečnostní informační služby na ministerstvu nezaznamenal. Věc se podle něj musí detailně prošetřit.

„Takováto věc určitě nepřispívá pověsti ODS, objektivně ji poškozuje. Bude třeba, aby orgány činné v trestním řízení případně prošetřily samotný obsah nahrávek. Tady jsou dva problémy: obsah nahrávek a pak to, že z BIS unikají,“ sdělil Radiožurnálu.

„Případem se už zabývá inspekce ředitele služby, která funguje jako policejní orgán. Pokud vznikne závažné podezření, a podezření může vzniknout kdekoli a je skutečně závažné, tak je třeba, aby se to vyšetřilo a zjistilo se, jaká je pravda,“ řekl mluvčí civilní kontrarozvědky Jan Šubrt.

Václava Marešová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme