Premiér neřešil s Ťokem jeho konec na ministerstvu. Prioritou je vypsat tendr na správu mýta

Klíčovým úkolem ministerstva dopravy je v první polovině příštího roku vypsat výběrové řízení na provozovatele mýtného systému. Po jednání se šéfem resortu Danem Ťokem za hnutí ANO to řekl premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Kromě mýta řešili premiér s ministrem také čerpání dotací z evropského rozpočtu a přípravu klíčových dopravních staveb včetně plánovaného otevření dálnice D8. Premiér naopak s Ťokem neprobíral jeho možný konec ve vládě, který zmiňoval o víkendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Premiér Bohuslav Sobotka zahájil v pondělí dopoledne schůzky s jednotlivými ministry své vlády. Nejprve se setkal s ministrem dopravy Danem Ťokem, jednání trvalo zhruba hodinu.

„Klíčovým úkolem pro ministerstvo dopravy i vládu jako celek je, aby v první polovině roku 2017 bylo vypsáno nové, otevřené a technologicky neutrální výběrové řízení na provozovatele mýtného systému,“ řekl po schůzce premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Mýtné brány bude dál spravovat Kapsch, nejvýš ale tři roky. Se státem podepsal dodatek

Číst článek

Ťok premiéra ujistil, že ministerstvo tento úkol splní. „Nic nebrání tomu, aby byla v první polovině příštího roku vypsána velká neutrální soutěž. Chtěl bych garantovat, že to určitě zvládneme,“ dodal Ťok.

Politici také řešili lepší čerpání evropských prostředků. „Znepokojilo mě, že Operační program Doprava 2 byl zahrnut v ohroženém pásmu, tedy mezi operačními programy, kde hrozí, že nebudou včas dočerpány finanční prostředky,“ sdělil Sobotka. Podle Ťoka ale není čerpání tohoto sedmiletého dotačního programu ohroženo.

Premiér s Ťokem mluvili také o desítce klíčových dopravních staveb, které nebudou potřebovat nový posudek vlivu na životní prostředí (EIA). Krok má urychlit stavbu vybraných silnic a dálnic. „Ministr dopravy mě ujistil, že všechny tyto klíčové stavby by mohly být zahájeny v roce 2017,“ uvedl Sobotka.

Petr Hartman: Premiér rozpoutal diskuzi o tom, že vláda nepracuje nejlépe

Číst článek

Dalším tématem byly problémy dálnice D8. Ťok premiérovi zopakoval, že termín otevření plánovaný na 17. prosince se nebude posouvat. Výstavba D8 z Prahy přes Ústí nad Labem do Německa má dlouhodobé problémy.

Dálnice se potýká s nestabilitou podloží. V červenci 2013 se po silných deštích utrhl svah u Litochovic na Litoměřicku. Sesuv zavalil rozestavěný úsek dálnice asi v délce 200 metrů a značně poškodil i nedalekou železniční trať.

Ťok schůzku s premiérem zhodnotil jako příjemnou a ryze pracovní, podobná jednání ale podle něj nejsou potřeba.

Odvolání Ťoka?

Předseda hnutí ANO a vicepremiér Andrej Babiš nepovažuje schůzky premiéra s ministry za bilancování, ale za odvracení pozornosti od vnitřních problémů sociální demokracie.

Odvolat Ťoka? Je to jen divadlo, nenecháme si to líbit, brání ministra Babiš

Číst článek

Aktuální vláda je úspěšná, míní Babiš. Po volbách očekával zlepšení atmosféry v kabinetu, ale Sobotka podle něj nyní pracuje na opaku. „Mrzí mě, že nás do nich (problémů ČSSD) zatahuje. Marketingové akci pana premiéra vlastně rozumím, ale ta komunikace je velice nestandardní, minimálně bych čekal, že mě bude informovat, že bude si zvát naše ministry," řekl šéf hnutí ANO.

Spor mezi ČSSD a hnutí ANO se rozhořel po sobotním rozhovoru premiéra pro deník Právo. Kdyby prý Sobotka mohl dělat revizi i u členů vlády z ANO a KDU-ČSL, uvažoval by právě o výměně Dana Ťoka. „Máme pocit, že tato aktivita má odvrátit pozornost od problémů, které jsou uvnitř ČSSD," řekl v pondělí na ministerstvu dopravy novinářům Babiš.

Schůzky pokračují v úterý, kdy chce premiér mluvit se svými stranickými kolegy ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem a ministrem průmyslu Janem Mládkem. „Cílem je, abychom si zhodnotili, co se v rámci mandátu naší vlády povedlo dokončit, jaké problémy tu zůstávají do budoucna a co by měly být priority pro jednotlivé členy vlády a pro vládu jako celek v roce 2017,“ vysvětlil v pondělí Sobotka.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme