Premiér ocenil Milana Paumera - člena odbojové skupiny bratrů Mašínů

Další muž ze skupiny bratří Mašínů dostal ocenění z rukou premiéra Mirka Topolánka. V Kramářově vile ho přebral Milan Paumer. Případ pětičlenné skupiny kolem bratrů Ctirada a Josefa Mašínů, kteří se na počátku 50. let minulého století postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává v české společnosti spory

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek a M. Paumer

M. Topolánek a M. Paumer | Zdroj: ČTK

Premiér Mirek Topolánek v Kramářově vile ocenil dalšího člena protikomunistické skupiny bratří Mašínů. Plaketu předsedy vlády převzal Milan Paumer.

"Ano, nazývají mě tady - a kolikrát jste to slyšeli - vrahem," řekl novinářům Paumer. "Nevím, jak si oni představují bojovat proti zlu," a zdůraznil, že jinak bojovat proti tehdejšímu zlu nešlo. Za naivní označil představy, že boj s komunistickým režimem v 50 letech by byl možný bez zbraní a bez peněz. "Když jme viděli, co tady komunisté provádějí, že ve dvou letech 1948-1949 už bylo 85 justičních vražd, řekli jsme NE! Na nic už nebudeme čekat a postavíme se tomu čelem."

Plaketu předsedy vlády už minulý týden ve Washingtonu obdržel také Josef Mašín, jeho bratr Ctirad se ze slavnostního aktu omluvil. Medaile je nově vzniklým osobním oceněním předsedy vlády, její udělení proto Topolánek s nikým nekonzultoval.

Skupina Mašínů - kontroverzní téma

Případ pětičlenné skupiny kolem bratrů Ctirada a Josefa Mašínů, kteří se na počátku 50. let minulého století postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává v české společnosti spory. Někteří je považují za hrdiny, jiní za vrahy, jejichž svoboda stála život šest lidí.

Při cestě z komunistického Československa na západ totiž zastřelili dva příslušníky státní bezpečnosti, ozbrojeného pokladníka lidových milicí, který vezl výplaty, a tři příslušníky východoněmeckých ozbrojených složek. Do západního Berlína se bratři Mašínovi v roce 1953 dostávali celkem 31 dní. Při cestě byli zajati dva z pěti členů jejich odbojové skupiny. Ti byli později v Československu popraveni. Ctirad a Josef Mašínovi s Milanem Paumerem se pak přihlásili do americké armády, kde sloužili až do roku 1959.

V Československu zůstala jejich matka, babička a s nimi špatně chodící sestra Ctirada a Josefa, Zdena Mašínová. Maminka zemřela v komunistickém kriminále, Zdena Mašínová si v něm prožila těžké chvíle. "Celé měsíce, týdny na holém kavalci, nahá v zimě. K výslechům vás vodili se zavázanýma očima, převáděli mě nekonečnými chodbami a schodišti a při mém pohybovém omezení jsem často musela lézt i po čtyřech," popisuje své zkušenosti.

plaketa pro bratry Mašínovy | Foto: ČTK

Bratři Mašínové se směli na území bývalého Československa vrátit až po roce 1995. Tehdy pražské státní zastupitelství zastavilo po 52 letech jejich trestní stíhání s tím, že činy jsou promlčeny a nebo že se nedají hodnotit jako trestné. Činnost odbojové skupiny bratrů Mašínových ocenil v roce 2005 kanadský exil Masarykovou cenou.

Otevře se diskuse o třetím odboji?

Předseda vlády už na sklonku února vysvětlil, proč k ocenění odbojové skupině, jako první český politik, přistoupil: "Chci tím zahájit velmi vážnou diskusi, která by měla vést ke konečnému uznání třetího odboje. Tento odboj měl řadu podob. Bratři Mašínové a jejich skupina bojovali se zbraní v ruce. Nakonec jsme se vítězství dočkali všichni. Ale nesmíme zapomenout, že k tomuto vítězství svobody pro všechny vedla velmi dlouhá cesta. Bratři Mašínové patří mezi ty, kteří stáli na jejím počátku."

Ne všichni členové koalice s vyznamenáním souhlasí, chápou ale, že ho Topolánek udělil jako svou premiérskou medaili. Vyznamenání odsuzují komunisté. Předání medaile Mašínům vnímají tak, že premiér chce vyvolat nenávist vůči komunistům. Podle místopředsedy strany Jiřího Dolejše premiér ocenil pachatele trestného činu.

"Jsou to lidé, kteří spáchali tehdy trestný čin, byť už je u nás promlčený. A proto si myslím, že se pan premiér neporadil ani s vlastní stranou. Protože mi utkvělo v paměti velice výrazně, když před pěti lety prezident Václav Klaus řekl, že antikomunismus ODS je už překonaná historická etapa. Tak buď platí jedno, nebo platí druhé."

Milan Kopp, Martin Hromádka, Květa Moravcová, Lucie Toraková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme