Premiér odsoudil útok na Kliniku, policie ho šetří jako výtržnictví a obecné ohrožení

Policie vyšetřuje sobotní útok na sociální centrum Klinika v Praze 3 pro podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví, obecného ohrožení a poškození cizí věci. Českému rozhlasu to řekla policejní mluvčí Iveta Martínková. Útok na centrum, které mimo jiné pořádalo sbírku oblečení pro uprchlíky, odsoudil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální centrum Klinika v Praze 3 po útoku neznámých pachatelů

Sociální centrum Klinika v Praze 3 po útoku neznámých pachatelů | Zdroj: ČTK

Skupina zatím neznámých pachatelů v sobotu večer házela na budovu centra v žižkovské Jeseniově ulici kameny a zápalné láhve. Pražská policie pátrá v souvislosti s útokem po dvacítce osob.

„Kriminalisté v této věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví, obecné ohrožení a poškození cizí věci. Celou událost kriminalisté důkladně prošetřují a v této souvislosti provádějí výslechy několika osob,“ řekl Martínková.

Vzniklý požár ve výloze centra dokázali hasiči zlikvidovat za čtyři minuty. V době útoku bylo uvnitř Kliniky asi 20 lidí, jeden člověk utrpěl zranění hlavy a musel být ošetřen v nemocnici.

Budova má po útoku osm rozbitých oken v horním patře a také výlohu u vstupu. Ještě včera večer přišly do centra desítky dobrovolníků, kteří spoušť pomohli odklidit. Několik z nich pak z obav před dalšími útoky objekt hlídalo. Škoda může být podle odhadů až 60 tisíc korun.

Dnes odpoledne se u Kliniky sešli její podporovatelé, aby odmítli včerejší útok a vyjádřili solidaritu s centrem a jeho činností. Mezi desítkami lidí se objevili i někteří politici, například ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), a další známé osobnosti.

Shromáždění na podporu centra Klinika | Foto: Jan Charvát

"Je to něco, co je naprosto za hranou," řekl k útoku ministr Dienstbier. "Je naprosto nezbytné situaci řešit, toto už nemůže nechat nikoho chladným. Nenávisti, která se šíří českou společností, se je třeba postavit," dodal.

"Hodit zapálenou láhev do objektu, kde žijí lidé, nemůže udělat normální člověk, ale zlá a zbabělá kreatura. Praha je otevřené, mezinárodní město, které nesnese podlé projevy rasové, národnostní a náboženské nesnášenlivosti," prohlásila pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Útok odsoudil také premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. "Násilí je v demokracii nepřijatelné. Odsuzuji žhářský útok na sociální centrum Klinika a pevně věřím, že policie brzy vypátrá jeho pachatele," napsal předseda vlády na twitteru.

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) svolala na pondělí bezpečnostní grémium. "Polarizace společnosti podporovaná mimo jiné i postojem prezidenta republiky je, jak se včera ukázalo v Jeseniově ulici, velmi nebezpečná. Násilné trestné činy do civilizované společnosti nepatří a je třeba je co nejostřeji odsoudit," napsala na svém facebookovém profilu.

Centrum v prohlášení zdůraznilo spojitost útoku se sobotními demonstracemi proti islámu. Podle Kliniky vše nasvědčuje tomu, že útočila stejná skupina, která předtím na Malé Straně napadla dlažebními kostkami a tyčemi průvod sympatizantů s uprchlíky Solidarita bez hranic. Policie nicméně zatím souvislost s demonstracemi ani nepotvrdila, ani nevyvrátila.

V objektu Kliniky dříve přebývali bezdomovci a narkomani. V prosinci 2014 budovu nelegálně obsadili aktivisté a vyklidili ji od odpadků. Policie je původně vyvedla, protože v objektu chtěla sídlit Generální inspekce bezpečnostních sborů. Loni budovu iniciativě Klinika propůjčil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Bezplatná výpůjčka končí letos v březnu.

Klinika nabízí koncerty, výuku cizích jazyků, promítání či přednášky. Organizuje se tam také sbírka na pomoc uprchlíkům.

ČTK, ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme