Premiér odvolá Přibyla, pokud se prokáže, že bil demonstranty

Asi tři stovky lidí protestovaly před Strakovou akademií v Praze proti jmenování Pavla Přibyla šéfem Úřadu vlády. Přibyl přiznal, že v lednu 1989 velel policistům na protikomunistické demonstraci během tzv. Palachova týdne. Premiér Stanislav Gross řekl, že šéfa úřadu odvolá, pokud se prokáže, že Přibyl někomu osobně ublížil anebo že demonstranty bili policisté, kterým velel. Účastníci protestu s tím ale nejsou spokojeni a budou shromáždění opakovat každý týden.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Přibyl

Pavel Přibyl | Foto: Stanislav Peška

Premiér, který dosud Pavla Přibyla obhajoval, dnes řekl, že jestliže se obvinění prokáží, z funkce ho odvolá. "Pokud se prokáže, že pan Přibyl osobně někomu ublížil, nebo lidé, kteří byli pod jeho velením, někomu ublížili, tak prostě se moje pozice radikálně změní - to si myslím, že je docela férová věc, kterou jsem prezentoval. A také jsem dal pokyn ministrovi vnitra, aby zpřístupnil ty materiály, které zpřístupnit v tuto chvíli lze, aby měl kdokoli možnost se o této věci přesvědčit."

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Gross o Pavlu Přibylovi

Gross dopoledne přijal pětičlennou delegaci z řad demonstrantů a mluvil s nimi asi hodinu. Přibylovi odpůrce ale nepřesvědčil - ti totiž nevidí důvod, aby něco dokazovali. Stačí jim, že Přibyl svou účast na potlačování demonstrací přiznal. Hodlají se proto před Úřadem vlády scházet dál každou středu, dokud Gross Přibyla neodvolá. Příští týden chtějí na zdi Strakovy akademie promítat dokumentární záběry z tzv. Palachova týdne.

Protestovat proti Přibylovi dnes přišli přímí účastníci Palachova týdne i mladí lidé, kteří si 15 let staré události z osobní zkušenosti pamatovat nemohou. Mnozí před sebou drželi fotografie z tehdejších demonstrací. Instalaci dlouholetého Grossova spolupracovníka Přibyla do tak vysoké funkce ve státní správě chápou jako výsměch všem, kteří vystupovali proti komunistické totalitě i jako popření výsledku listopadové revoluce.

Otevřený dopis dnes podle ČTK napsal Grossovi také bývalý prezident a disident Václav Havel. "Žádám Vás, abyste znovu uvážil, zda je vhodné, aby jedním z nejvyšších a nejvlivnějších státních úředníků byl občan, který působil ve velitelské funkci u policejního útvaru potlačujícího demonstrace proti bývalému režimu," uvedl exprezident Havel v dopise premiérovi.

Kdo je Pavel Přibyl?

Nyní jednačtyřicetiletý Přibyl v roce 1982 odmaturoval v Jihlavě v oboru mechanik číslicově řízených strojů. O rok později vstupuje do KSČ a také do Sboru národní bezpečnosti. V lednu 1989 se jako velitel roty pohotovostního pluku podílí na brutálním rozhánění protikomunistické demonstrace během tzv. Palachova týdne v Praze. Přibyl přesto prochází tzv. prověrkovými komisemi, které měly ozbrojené složky očistit od posluhovačů nedemokratického režimu.

V roce 1989 z KSČ vystupuje a chvíli ještě pracuje u středočeské kriminální policie. V roce 1999 se objevuje v politice co by poradce tehdejšího ministra vnitra Stanislava Grosse. O rok později už nastupuje na místo vrchního ředitele úřadu ministerstva a bez poskvrnky prochází prověrkou Národního bezpečnostního úřadu. Mezitím v Brně dokončuje pedagogickou fakultu. Gross si už jako premiér přivádí Přibyla do čela Úřadu vlády.

Milan Kopp, Lucie Weissová, Marika Táborská, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme