Premiér odvolal ministryni zdravotnictví Emmerovou

Resort zdravotnictví je bez ministra. Premiér Jiří Paroubek dnes podal návrh na odvolání Milady Emmerové. Prezident jeho žádosti vyhověl. O novém členovi svého koaličního kabinetu hodlá Paroubek rozhodnout zhruba do týdne. Na funkci má dva kandidáty, jejich jména ale odmítl zveřejnit. Nejčastěji se uvažuje o prezidentovi České lékařské komory Davidu Rathovi, který by nabídku přijal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová, David Rath | Zdroj: ČTK

S Emmerovou se Paroubek sešel dnes ráno, poděkoval jí za práci v čele úřadu a oznámil, že ministerstvo potřebuje nové vedení. "V tuto chvíli je potřeba jít dál," vysvětlil premiér svůj krok.

Hned poté odeslal návrh na její odvolání prezidentovi Václavu Klausovi. Odpoledne prezident odvolání podepsal. Ministerstvo zdravotnictví dočasně řídí dosavadní náměstek Jiří Koskuba.

Do týdne Paroubek navrhne Klausovi jméno člověka, který má Emmerovou nahradit. "Uvažuji o dvou jménech, nerad bych jim ublížil do té míry, že bych je zveřejnil," řekl novinářům. Nejčastěji se skloňuje jméno prezidenta České lékařské komory Davida Ratha.

Rath Radiožurnálu řekl, že kdyby mu Paroubek funkci ministra nabídl, přijal by ji. "Kdybych na takovou nabídku řekl ne, tak musím abdikovat i z pozice prezidenta komory, protože bych si nedovedl představit, jak bych pak mohl seriózně kritizovat toho případného jiného ministra," prohlásil.

V parlamentních kuloárech se hovoří i bývalém řediteli soukromé nemocnice ve Vrchlabí Vladimíru Drymlovi. Spekuluje se také o někdejší náměstkyni ministra práce Běle Hejné, řediteli motolské nemocnice Miloslavu Ludvíkovi, exministru zdravotnictví Bohumilu Fišerovi a předsedovi sněmovního výboru pro zdravotnictví Jaroslavu Krákorovi (ČSSD).

O novém vedení resortu premiér uvažoval delší dobu. Poslední kapkou k odvolání byla pro Paroubka oznámení všech šesti náměstků ministryně, že kvůli zklidnění situaci nabízejí rezignaci. "Myslím, že resort potřebuje v tuto chvíli uklidnit," soudí Paroubek.

Pozici bývalé ministryně výrazně zhoršila stávka soukromých lékařů, kteří minulý týden na protest proti zpožďování plateb od pojišťoven zavřeli ordinace. Na demonstraci před ministerstvem zdravotnictví tehdy Emmerovou vyzvali k demisi.

Paroubek soudí, že hlavní příčinou krize ve zdravotnictví je otázka likvidity Všeobecné zdravotní pojišťovny. Na tento problém se musí zaměřit i nový ministr a jeho tým. "Potřebuji ve vedení ministerstva lidi, kteří toto dokáží spolu se mnou řešit, já jsem jim ochoten maximálně pomoci," uzavřel ministerský předseda.

Pro pojišťovny je ale Rath nepřijatelný. Podle názoru výkonného ředitele jejich svazu Jaromíra Gajdáčka by na ministerstvu jen hasil ty problémy, které sám způsobil jako šéf profesní organizace lékařů. "Postava pana doktora Ratha pro zdravotní pojišťovny rozhodně přijatelná není, ať už ve funkci náměstka nebo ministra, protože on z velké části zavinil ty problémy, které v současné době s financováním zdravotní péče jsou," uvedl Gajdáček.

Šedesátiletá Emmerová byla již devátým šéfem resortu od vzniku České republiky. Její úřad patří k ministerstvům, kde se vedení mění nejčastěji. Předchůdci Emmerové si křeslo udrželi v průměru rok a půl, Emmerová byla ve funkci 14 měsíců. Za sedm let, kdy je u vlády ČSSD, se v čele zdravotnictví vystřídalo šest ministrů.

Odvolání Emmerové znamená její odchod z vysoké politiky. Není totiž ani poslankyní ani senátorkou a nemá ani jinou funkci. Paroubek chce služeb Emmerové využít i v budoucnosti. "Já osobně s paní ministryni počítám dál na další funkce. Myslím si, že je schopna odvést dobrou práci někde jinde," řekl bez dalších podrobností.

Lenka Rákosová, Vlasta Valentová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme