Premiér ostře kritizoval lidovce, ODS, prezidenta i média

Předseda vlády Jiří Paroubek před členy ústředního výkonného výboru ČSSD zaútočil na koaliční lidovce, ODS i prezidenta republikyVáclava Klause. Kritizoval také práci médií a oznámil, že jeho strana by vítězných volbách měla připravit nový tiskový zákon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek u mikrofonu Radiožurnálu | Foto: Miroslav Konvalina

Po oznámení rezignace dosavadního předsedy ČSSD Stanislav Grosse vystoupil na stranickém vedení s bojovným projevem předseda vlády Jiří Paroubek. Podle něho chce KDU-ČSL s Miroslavem Kalouskem poškodit ČSSD. "Už se vidí v koalici s někým jiným," řekl na adresu koaličních partnerů. Priority ČSSD včetně zákoníku práce ČSSD podle něj schválí, a je jedno, s kým.

"Zákony, které jsou důležité pro tuto zemi, budeme schvalovat třeba i s komunisty. Kdyby tady spadli Marťani, tak je budeme schvalovat s Marťany," pronesl Paroubek.

Vyzval Kalouska a předsedu ODS Mirka Topolánka, aby skončili s "konspirací, tajnými schůzkami a podrazy". "Učiňte výzvu, a já ji přijmu, pokud jde o mimořádné volby. Já se jich nebojím," uvedl. "My chceme sloužit této zemi, čemu chcete sloužit vy? Vy se chcete jen dostat ke korytům," vzkázal Paroubek konkurentům. ODS by podle něj už konečně měla pochopit, že v jejím čele stojí "naprosto nevhodná osoba".

Kalousek podle Paroubka vydíral ČSSD i při přípravě rozpočtu na příští rok, jak byl zvyklý z minulosti. Šéf lidovců prý žádal, se výdaje snížily o šest miliard korun, a to na úkor důchodců, učitelů, vysokoškolské reformy či státních zaměstnanců. "To jsme nepřipustili a nikdy nepřipustíme," uvedl premiér.

Nešetřil ani prezidenta Klause. "Nejsme oportunisté, kteří se skloní, když má někdo 70 procent důvěry," řekl premiér. Při prezidentské volbě, za níž se ČSSD veřejnosti omluvila, selhala podle něj celá tehdejší elita strany. Příště už se to nesmí a nebude opakovat, předjímal Paroubek.

Za ještě větší nebezpečí pro ČSSD než lídři ODS a KDU-ČSL označil premiér sdělovací prostředky. "Osmdesát procent médií je proti nám," soudí. Jednu z prvních věcí, kterou by měla ČSSD po volbách prosadit, je nový tiskový zákon. Ten by měl vyvést Česko z "balkánského pojetí" novinářské práce, dodal šéf kabinetu.

Po volbách vidí Paroubek tři možné postupy - menšinovou vládu ČSSD, která bude hledat podporu napříč Sněmovnou. Očekává přitom, že s ODS zřejmě nelze počítat. "Jsou tam ale i jiné politické strany," dodal. I přes kritiku KDU-ČSL Paroubek nevylučuje ani levostředovou koalici s touto stranou, případně nějakým novým subjektem, i když to označil za spíše teoretickou variantu. "V situaci krajní nouze lze uvažovat i o velké koalici," domnívá se Jiří Paroubek.

Právě Jiří Paroubek povede sociální demokracii do voleb. Rozhodl o tom Ústřední výkonný výbor ČSSD. Při hlasování dostal Paroubek 130 hlasů ze 132. Na jeho tvrzení, že se nebude bránit předčasným volbám, jestliže ho k nim vyzvou KDU-ČSL a ODS, už reagoval pro Radiožurnál šéf lidovců Miroslav Kalousek. Ten řekl, že to od Paroubka není příliš chytré, protože to vlastně ani není technicky proveditelné. Řádné volby totiž budou už za devět měsíců.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme