Premiér označil Kubiceho informace za smyšlenky, které mají kriminalizovat parlamentní levici

V nekompromisní politickou přestřelku vyvrcholilo pondělní jednání šéfa policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho na půdě sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Premiér Jiří Paroubek už na druhé mimořádné tiskové konferenci označil Kubiceho informace za smyšlenky. Ty mají podle něj bez důkazů kriminalizovat parlamentní levici. ODS Paroubkovo tvrzení považuje za nesmyslné a absurdní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Premiér Jiří Paroubek prohlásil, že občanští demokraté používají pučistické praktiky. Část policistů se podle něj snaží rozhodnout volby pomocí estébáckých metod. Paroubek tak reagoval na materiál šéfa elitního policejního útvaru Jana Kubiceho, podle kterého sociálně demokratičtí politici ovlivňují vyšetřování kauzy biolíh. Jiří Paroubek Kubiceho označil za lháře a odmítl informace o tom, že by on nebo další politici bránili vyšetřování závažných kauz.

"To, co se tady stalo, je politický gangsterismus, zákeřnost, zbabělost, sarajevský syndrom, podraz - to jsou slova, která mě nejvíce napadají v souvislosti s posledním špinavým činem Občanské demokratické strany," řekl novinářům Paroubek.

ODS tvrzení vládní strany striktně odmítla. Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek premiérovo obvinění považuje za absurdní a nesmyslné. Připomněl, že to byli právě představitelé ČSSD, kteří kauzu uplácení kolem zakázek na míchání biopaliv do ropných produktů odstartovali.

"Vzniklou situaci považujeme za nejvážnější ohrožení politické a bezpečnostní stability České republiky od roku 1989. Za varující a nebezpečnou do budoucna pokládáme zejména opakovanou společnou snahu ČSSD a KSČM bránit ve vyšetřování afér sociální demokracie, manipulovat veřejné mínění a obviňovat ty, kteří na tyto praktiky poukazují," řekl Topolánek.

Informace prošetří speciální analytický tým

Ministr vnitra Bublan ještě na parlamentní půdě označil Kubiceho materiály za takzvaná operativní zjištění, která nejsou dostatečně podložena důkazy. Policejní prezident reagoval na dění založením speciálního analytického týmu, který se bude zmiňovanými informacemi zabývat.

"Policejní prezident zřídil v rámci své kompetence speciální analytickou skupinu pod vedením vedoucího kanceláře policejního prezidenta, která bude analyzovat veškeré informace, které se v této souvislosti objevily, včetně těch, které zazněly ve sdělovacích prostředcích," řekl mluvčí policejního prezidia David Kubalák.

Šéf elitního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice zůstává ve funkci a bude na objasnění vraždy podnikatele Mrázka a úplatků v kauze biolíh pracovat i nadále.

Václav Kočka se proti nařčením chce bránit právní cestou

V materiálech figurují jména vlivných členů sociální demokracie, mimo jiné exministra Miroslava Grégra nebo bývalého pobočníka premiéra Zemana Miroslava Šloufa. Detektivové ve zprávě citují informace z kriminálního prostředí, že si vraždu podnikatele Mrázka objednal premiérův dobrý známý organizátor pražské Matějské pouti a člen sociální demokracie Václav Kočka.

Ten se hodlá proti nařčení bránit právně. Do voleb to však podle vlastního prohlášení už nestihne. Kočka uvedl, že lidem vždy poskytoval zábavu včetně charitativní činnosti, avšak není vrahem či organizátorem vraždy podnikatele Mrázka. Dále řekl, že on i jeho rodina jsou nesmírně rozhořčeni útokem, který vůči němu prostřednictvím médií vede skupina osob, která sleduje vlastní politické cíle. "To všechno je vyložená lež. Nevím, co s tím kdo zamýšlí. Nedokážu si to vysvětlit. V životě jsem žádného Mrázka neviděl," řekl emotivně Kočka.

Ústy svého advokáta Josefa Lžičaře také prohlásil, že nikdy nebyl ve věci Mrázkovy vraždy vyslýchán, vyšetřován nebo obviněn. Uvedl, že kvůli zveřejněným informacím byly ve škole napadeny jeho vnučky.

Okolnosti, za kterých Útvar pro odhalování organizovaného zločinu sestavil materiál poukazující na prorůstání organizovaného zločinu do státní správy, chce premiér Paroubek nechat prošetřit. Ve středu se hodlá obrátit na státní zastupitele kvůli svému podezření, že členové ODS jsou v kontaktu s vyšetřovateli.

Informace šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vážně znepokojily i prezidenta Václava Klause. Požaduje, aby všechna vyslovená podezření o propojení organizovaného zločinu se špičkami policie, politiky a státní administrativy byla rychle a nestranně vyšetřena. Po volbách požádá předsedu vlády a ministra vnitra, aby ho informovali o postupu vyšetřování v této věci.

Český rozhlas 1- Radiožurnál na svých webových stránkách zpřístupnil neveřejnou část dokumentů, které šéf speciálního útvaru Jan Kubice předložil poslancům. Více zde.

Alžběta Havlová, Marie Matúšů, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme