Premiér Paroubek odlétá na návštěvu Japonska a Číny

Premiér Jiří Paroubek se dnes vydává na osmidenní cestu do Asie. Nejprve zavítá do Japonska, kde ho čeká setkání s císařem Akihitem a premiérem Džuničiró Koizumim, poté navštíví komunistickou Čínu. Ochránci lidských práv ho před odjezdem vyzvali, aby se v Pekingu zmínil o nutnosti dodržování demokratických principů a lidských práv.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Cestou do Japonska Paroubek oplácí Koizumiho návštěvu v roce 2003. Z Tokia se superrychlým vlakem Šinkansen přesune do Nagoje na světovou výstavu Expo 2005, která bude v pátek ve znamení české kultury.

Zatímco česko-japonské vztahy jsou bezproblémové a čeští ani japonští turisté nepotřebují pro vzájemné návštěvy vízum, současné vztahy s Čínou se nesou v duchu vzájemného respektu. Mezi zeměmi trvá nadále vízová povinnost. Od doby samostatnosti České republiky navštívili Čínu prezident Václav Klaus i expremiér Miloš Zeman.

Nejcitlivějším bodem je ochrana lidských práv v Číně, která je podle některých českých představitelů nedostatečná. Nový vývoj vzájemných vztahů naznačila loňská Klausova návštěva. Jeho předchůdce Václav Havel se totiž do této země nikdy nevydal na protest proti porušování lidských práv a okupaci Tibetu. Čína nesla velmi nelibě Havlovy časté styky s tibetským vůdcem dalajlamou.

Paroubek ještě před odletem obdržel od aktivistů z Amnesty International a Olympic Watch otevřený dopis s požadavkem, aby při jednání s čínskými představiteli připomenul nutnost spravedlivých procesů s odpůrci režimu, nezbytnost ratifikace mezinárodního paktu o občanských a politických právech a potrestání viníků masakru v Pekingu v roce 1989.

V rámci třídenní pracovní návštěvy se Paroubek setká mimo jiné s premiérem Wen Ťia-paem, navštívit by též měl parlament. Podle informací Mladé Fronty Dnes by mohl čínský premiér poprvé v historii přijet na podzim do České republiky. Paroubek si s sebou na asijskou misi bere i skupinu podnikatelů. Zastupují různé firmy, které vyrábějí například turbíny, chemické diagnostické stroje a vagony.

Dosavadní česko-čínské kontakty byly tématem i včerejší schůzky premiéra Paroubka s předsedou KSČM Miroslavem Grebeníčkem, který byl v Číně v květnu na pozvání komunistické strany několik týdnů. Oba politici se shodli v tom, že k této zemi je potřeba přistupovat bez ideologické předpojatosti. "Já nevím, jestli jste si všimli, ale já ve svém jednání nejsem vůbec ideologicky předpojatý," zdůraznil Paroubek.

Paroubek řekl, že při přípravě cesty strávil v neděli tři hodiny s čínským velvyslancem. Šéf komunistů ocenil Paroubkovu přípravu jedničkou s hvězdičkou. Grebeníček dodal, že premiér od něj nepotřeboval poradit, protože je dokonale připraven. Podle Grebeníčkových zkušeností je zájem českých podnikatelů o lukrativní čínský trh obrovský a stejně tak čínský zájem o české podniky.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme