Premiér podepíše smlouvy o vyrovnání s církvemi. Zřejmě nepůjdou zrušit

Premiér Petr Nečas z ODS dnes podepíše smlouvy o finančním vyrovnání státu s církvemi. Ty by měly během příštích 30 let dostat dohromady 59 miliard korun. Podle opozice by měl ale premiér s podpisem počkat, dokud se Ústavní soud nevyjádří k jejím třem stížnostem na církevní restituce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boží muka v Podkrkonoší

Boží muka v Podkrkonoší | Foto: Noemi Fingerlandová

„Mně připadá velmi podezřelé a podivné, že vláda prostě nečeká na to, až tuto odpověď dostane, a urychluje celý proces, podle mě podezřelým způsobem, aby byly ty smlouvy podepsány,“ myslí si místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Vláda podle něj navíc není oprávněna, aby uzavírala soukromoprávní smlouvy s právnickými osobami soukromého práva ohledně majetku státu. Tento bod je také součástí podané ústavní stížnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Věra Masopustová se zajímala o složitosti kolem smluv o finančním vyrovnání s církvemi

„Já vyzývám premiéra, aby tak nečinil, protože ty smlouvy jsou podle mě obtížně vratné, pokud se podepíšou. Takže pokud by Ústavní soud potom vyhověl naší stížnosti, vznikne velmi komplikovaná situace,“ dodal Zaorálek.

Vláda ale koná v souladu se zákonem, upozorňuje expert na ústavní právo Jan Kysela. „Obecně platí nějaká presumpce správnosti veřejnoprávních aktů. Zákon v tomhle smyslu je veřejnoprávní akt, takže se vláda může domnívat, že je autorizována,“ uvedl.

Baptisté jako jediní odmítají církevní restituce. Nabízená částka je prý příliš vysoká

Číst článek

Podle vlády není třeba s podpisem čekat

Pokud ovšem Nečas smlouvy se zástupci 16 církví a církevních společností podepíše, zřejmě skutečně nepůjdou zrušit. Právě to je ale podle Kysely jejich smyslem. Zákon totiž může být zrušen nebo novelizován, smlouvy nikoliv.

Zaokrouhlená výše finanční náhrady v korunách
Apoštolská církev – 1,1 miliardy
Bratrská jednota baptistů – 228 milionů*
Církev adventistů sedmého dne – 521 milionů
Církev bratrská – 761 milionů
Církev československá husitská – 3,1 miliardy
Církev řeckokatolická – 299 milionů
Církev římskokatolická – 47,2 miliardy
Českobratrská církev evangelická – 2,3 miliardy
Evangelická církev augsburského vyznání v České republice – 119 milionů
Evangelická církev metodistická – 368 milionů
Federace židovských obcí v České republice – 272 milionů
Jednota bratrská – 602 milionů
Luterská evangelická církev a. v. v České republice – 114 milionů
Náboženská společnost českých unitářů – 36 milionů
Pravoslavná církev v českých zemích – 1,2 miliardy
Slezská církev evangelická augsburského vyznání – 654 milionů
Starokatolická církev v České republice – 273 milionů
* K podpisu smluv se zatím nepřipojí

„Nevylučuji, že se někomu podaří vymyslet nějakou právní cestu, jak se z toho vyvázat, myslím na straně státu, ale zákon a i ty navazující smlouvy jsou koncipovány tak, že to vlastně nemá jít, že od těch smluv není možné odstoupit, není je možné vypovědět, že je možné je pouze plnit,“ vysvětlil Kysela.

Vláda má na podpis smluv čas do konce září, podle Kysely je ale jen na ní, kdy tak učiní. Jedná se prý do značné míry o věc jejího politického uvážení.

„Pokud dojde k podpisu jakýchkoliv smluv v rámci církevních restitucí před vyjádřením Ústavního soudu, může tím dojít ze strany církví k nárokům vzešlým z těchto smluv bez ohledu na to, že je velká naděje na to, že Ústavní soud církevní restituce tímto způsobem zmaří,“ varuje také předseda Věcí veřejných Vít Bárta.

Podle ministra financí za TOP 09 Miroslava Kalouska ale není třeba čekat.

„My nevidíme žádný důvod nepodepsat, neboť je platná legislativa, ze které vyplývá povinnost ty smlouvy předložit a v případě dohody podepsat. Jakékoliv odkládací účinky tedy nejsou nařízeny, a dokonce podle našeho názoru nejsou ani na místě,“ uvedl.

„Tyto smlouvy nejen nastaví podmínky, respektive dohodu o 30letém finančním vyrovnání, ale také ono postupné snižování státního příspěvku tak, že po 17 letech budou již všechny církve na státě nezávislé,“ přiblížila obsah smluv vicepremiérka za stranu LIDEM Karolina Peake.

Církevní restituce | Foto: ČTK

Vrácení majetku církvím budou mít na starosti hlavně katastrální úřady

Číst článek

Věra Pfeifferová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme